Praca przy komputerze może wydawać się dla niektórych osób łatwa, ale wcale tak nie jest! Osoby siedzące cały dzień za biurkiem, narażone są na wiele negatywnych bodźców i skutków, które często mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Warto więc zadbać o swoją strefę pracy, aby była jak najbardziej nam przyjazna! Nie ukrywajmy, że najbardziej narażony jest nasz kręgosłup z naprawdę wielu powodów, o czym dowiesz się poniżej! Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Co może Ci grozić, jeśli będziesz cały czas siedzieć przy biurku?

Jesteśmy świadomi tego, że jeśli w swojej pracy polegasz na komputerze, to trudno, abyś teraz zmienił, to, co pozwala Ci się utrzymać i dobrze żyć. Jednak musisz być świadomy tego, że siedzenie przy biurku przez dłuższy czas może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jakie to problemy?

  • zwiększa się ryzyko chorób serca – długie siedzenie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, ponieważ prowadzi to do zwiększenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi.
  • zwiększa się ryzyko otyłości – długotrwałe siedzenie może również prowadzić do nadwagi lub otyłości, ponieważ podczas siedzenia spala się dużo mniej kalorii niż podczas innych aktywności. Warto więc wprowadzić w swoje życia choć trochę sportu!
  • problemy z kręgosłupem – bardzo długie siedzenie przed ekranem komputera może prowadzić do bólu kręgosłupa, ponieważ niektóre mięśnie są nadmiernie obciążane, podczas gdy inne są zaniedbane. Tak naprawdę narażone na ból są wszystkie odcinki kręgosłupa!
  • problemy z krążeniem – gdy długo siedzisz, to może to doprowadzić do spadku przepływu krwi w nogach, co może prowadzić do problemów z krążeniem, a nawet zakrzepów, które są już niebezpieczne nawet dla życia!
  • problemy z oczami – ciągłe siedzenie przy biurku i patrzenie w ekran może doprowadzić do różnych wad wzroku oraz bólu oczu, które często spowodowane jest suchością gałki ocznej.
  • zmęczenie – długie siedzenie może prowadzić do uczucia zmęczenia i braku energii, ponieważ organizm nie jest wystarczająco aktywny.

Aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom, musisz koniecznie zadbać o swoje zdrowie, ale również o swoje stanowisko pracy!

Zadbaj o swój kręgosłup podczas pracy przy komputerze!

Zadbaj o swój kręgosłup podczas pracy przy biurku!Ustaw monitor na wysokości oczu

O ile zwykły monitor jest na podwyższeniu, to z laptopem możesz mieć już problem. Możesz kupić specjalną podstawkę, która sprawi, że Twój ekran będzie na podwyższeniu. Dobrym pomysłem będzie nawet postawienie laptopa na książkach!

Dodatkowa klawiatura

W przypadku zorganizowania sobie takiego stanowiska, jakie opisaliśmy wyżej, będzie potrzebna Ci dodatkowa klawiatura. Tutaj możesz zaszaleć z wyborem i postawić na jakąś ładną i kolorową klawiaturę! Taki sprzęt na pewno umili Ci pracę i spędzanie czasu przed biurkiem!

Krzesło jest ważne!

Zapomnij o siedzeniu na zwykłym krześle, które powinno stać przy stole w jadalni lub kuchni! Takie siedzenie na pewno nie jest dobre dla Twoich pleców, więc koniecznie zainwestuj w lepsze! Możesz kupić krzesło biurowe na kółkach, które będzie bardziej wygodne i wyprofilowane specjalnie do Twojego kręgosłupa. Takie krzesło powinno mieć regulowaną wysokość, podłokietniki oraz profilowane oparcie, abyś mógł dostosować wszystko według własnych potrzeb!

Zachowaj odpowiednią pozycję ciała

Poprawna postawa podczas siedzenia jest bardzo ważna, aby zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Nie garb się, unikaj skrzywień pleców w którąś stronę. Staraj się utrzymać wyprostowane plecy. Wiemy, że łatwiej powiedzieć/przeczytać niż zrobić, więc mamy na to pomysł! Nastaw sobie budzik co około 20 minut, który będzie Ci przypominał, że musisz poprawić postawę ciała. Postaraj się choć kilka razy w ciągu pracy zmienić pozycję ciała przed ekranem.

Rób sobie przerwy

Pamiętaj również o tym, że jeśli pracujesz przed komputerem kilka godzin dziennie, to po każdej przepracowanej godzinie należy Ci się pięć minut przerwy! Koniecznie korzystaj z tego przywileju, ponieważ w tym czasie możesz się przejść czy choćby wstać, co już lekko odciąży Twoje plecy! W tym przypadku również możesz sobie ustawić budziki, które będą Ci o tym przypominać.

Rozciągaj się

Aby odczuć ulgę w bólu i napięciu w kręgosłupie, to koniecznie zacznij wykonywać ćwiczenia rozciągające właśnie tych partii pleców. Takie ćwiczenia możesz robić nawet w krótkich przerwach w pracy, o których pisaliśmy już wyżej. Jeśli chcesz dobrać odpowiednie ćwiczenia, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą – w tym przypadku z fizjoterapeutą. Możesz również wykonywać sekwencje ćwiczeń w jodze lub uprawiać pilates. Nawet spacery będą świetną opcją na aktywność fizyczną, która poprawi zdrowie Twojego kręgosłupa.

Dbanie o kręgosłup podczas pracy przy komputerze jest bardzo ważne z wielu powodów, ale przede wszystkim uchroni Cię to przed bólem i odczuwaniem nieprzyjemnego napięcia w mięśniach pleców. Musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach: ustawieniu monitora na wysokości oczu, wygodnym krześle biurowym oraz robieniu sobie przerw. Pamiętaj również o aktywności fizycznej, która złagodzi napięcie w Twoich mięśniach! Rób to wszystko, a z pewnością Twój kręgosłup Ci za to podziękuje!

Przeczytaj także: