Przytulna sypialnia pozwala wprowadzić nas w stan relaksu i spokoju – fizycznego i psychicznego. Jednak, zanim to nastąpi, to należy w odpowiedni sposób wykorzystać dostępną w tym pomieszczeniu przestrzeń. Jak to zrobić, aby nie tylko wyglądała dobrze, ale była także praktyczna?

Na czym polega podział na trzy strefy?

Pierwszą opcją w wykorzystaniu przestrzeni w sypialni jest podział na trzy strefy. Sprawdzi się to przede wszystkim w małym domu, gdzie nie mamy miejsca na urządzenie biura. A dlaczego? Otóż kwestia ta polega na tym, że wyróżniamy strefę wypoczynkową. Charakteryzuje się ona komfortowym łóżkiem, szafkami po bokach, lampą lub kinkietami oraz opcjonalnie – dywanem pod nogi. Ma to zapewnić zdrowy i komfortowy sen. Druga strefa to strefa relaksacyjna. Możemy tutaj ustawić przedmioty związane z naszymi pasjami lub zwykły stolik kawowy i wygodne fotele. Miejsce to ma nam pozwolić na relaks i odprężenie się. Na koniec przechodzimy do strefy biurowej, w której znajduje się małe, ale ergonomiczne biurko z fotelem. Najlepiej, aby powierzchnia ta była oddzielona, np. parawanem, aby nie zakłócać spokojnego klimatu panującego w sypialni.

Jak wykorzystać potencjał dużej sypialni?

Wykorzystanie przestrzeni w sypialni - na czym polega?Wbrew pozorom, duże sypialnie mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem pod względem aranżacji. W końcu mamy do dyspozycji sporą przestrzeń, którą można wykorzystać na setki, jak nie tysiące sposobów. W tym przypadku warto postawić na duże łóżko, np. 200×220 cm, które zapewni dużo miejsca osobie lub osobom na nim wypoczywającym. Nie można zapomnieć również o akcesoriach sypialnianych, takich jak kołdra na wiosnę czy poduszka syntetyczna, które powinny być odpowiednio dopasowane rozmiarem. Inną kwestią jest:

  • szafa o sporych gabarytach,
  • obszerna komoda,
  • większe i bardziej pojemne szafki nocne.

Mała sypialnia a praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że małe sypialnie mogą być nawet dwa razy bardziej pojemne, jeśli tylko się je odpowiednio urządzi. A na czym to się opiera? Przede wszystkim musimy zwrócić szczególną uwagę na miejsce do przechowywania. Optymalnym pomysłem jest zainwestowanie w pełnowymiarową zabudowę meblową ściany, dzięki czemu zyskamy miejsce. Inną opcją są meble kompaktowe i wielofunkcjonalne, które służą  zarówno do spania, jak i wypoczynku czy przechowywania. Świetnym rozwiązaniem będzie także łóżko z pojemnikiem na pościel. Możemy tam przechowywać kołdry i poduszki na zmianę (gdy są np. w wersji zimowej lub letniej), a czasem nawet rzadziej używane ręczniki czy inne przedmioty, które niekoniecznie są związane z tekstyliami.

Nie jest trudno zagospodarować przestrzeń dostępna w sypialni, natomiast wyzwanie stanowi znalezienie odpowiedniego pomysłu oraz spójne połączenie wszystkich elementów. Z uwagi na to, warto zacząć od podziału na strefy lub postawić na większe/mniejsze meble.

Przeczytaj także: