Szukając materaca należy pamiętać, że musi on być dostosowany do wagi oraz wzrostu użytkownika oraz odpowiadać jego indywidualnym preferencjom. Dobrze dobrane podłoże to inwestycja na lata, która zwróci się w postaci spokojnego i zdrowego snu. W poniższym artykule skupimy się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z doborem twardości materaca oraz przekażemy kilka praktycznych wskazówek na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Czym jest twardość materaca?

Na rynku materacy do spania dostępne są różnorodne produkty. Pozostaje zadać sobie pytanie – jaki wkład wybrać oraz jak dobrać twardość materaca tak, aby stanowił on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa? Użytkownik może wybierać spośród wkładów piankowych, sprężynowych i hybrydowych, wykonanych z materiałów naturalnych i syntetycznych, jednowarstwowych i wielowarstwowych oraz do zastosowań specjalistycznych. Rodzaj wypełnienia powinien być wynikową kilku czynników – wagi użytkownika, jego wzrostu, jak również pozycji jaką przyjmuje w trakcie snu. Przed zakupem należy również określić osobiste preferencje dotyczące podłoża oraz dobrać je tak, aby korygowały wady postawy lub niwelowały drobne schorzenia – jeśli występują.

Weźmy dla przykładu materace lateksowe. Cechuje je wyjątkowa elastyczność i trwałość, a to za sprawą wypełnienia, jakim jest mieszanka naturalnego mleczka kauczukowego z lateksem syntetycznym. Takie połączenie powoduje, że produkt wolniej się odkształca i jest bardziej odporny na proces użytkowania. Podłoże doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki, tłumiąc przy tym drgania i ruchy. Stąd też materace lateksowe często traktowane są jako asortyment ortopedyczny polecany osobom z urazami pleców czy przewlekłymi schorzeniami kręgosłupa. Istotnym faktem jest to, że  podłoże z wkładem lateksowym jest najbardziej uniwersalne pod kątem doboru twardości. Oznacza to, że trakcie snu dopasowuje się do sylwetki, dzięki temu ciało nie zapada się, co może się wydarzyć przy materacach „zbyt miękkich”, ani nie jest uciskane, co się zdarza przy materacach twardych.

Niezależnie jednak od rodzaju wkładu, na jaki zdecyduje się użytkownik, należy pamiętać, że stopień twardości materaca to równie istotna kwestia. W zakupie dostępne są materace miękkie, średnie oraz twarde. Twardość materaca klasyfikowana jest czterostopniową międzynarodową skalą oznaczaną literą „H” (od angielskiego słowa hardness). Stopień twardości materacy określa jakiemu użytkownikowi dedykowany jest dany produkt.

Twardość materaca

Twardość materacaTwardość materaca h1, h2, h3 oznaczać będzie, że produkty skierowane są do użytkownika o raczej statystycznych gabarytach. Symbol h4 oznaczać będzie materace bardzo twarde i dla osób otyłych.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Poprawne odczytanie stosowanej symboliki pozwala dość szybko określić, jaka twardość materaca będzie odpowiednia dla danego użytkownika. Wkłady oznaczone jako H1 to materace miękkie, przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała (w tym dzieci), których waga nie przekracza 60 kg. Symbol H2 określa podłoże o średniej twardości, które jest dedykowane użytkownikom w przedziale wagowym od 60 do 80 kg. Materace sklasyfikowane jako H3 uznawane są za twarde i polecane osobom, których masa ciała przekracza 80 kg. Symbol H4 oznaczać będzie bardzo twardy materac, o wzmocnionej strukturze, z przeznaczeniem dla użytkowników o dużej masie, tęgiej budowie ciała oraz otyłych. Materace twarde mają zapewnić lepsze podparcie kręgosłupa, stąd przeznaczone są w szczególności dla osób o większej masie ciała.

Skala twardości materaca to kryterium, które powinno zostać bardzo dokładnie przeanalizowane przed zakupem. Dobra wiadomość jest taka, że materace znajdujące się w ofercie zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych, posiadają szczegółową specyfikację, dzięki której można dowiedzieć się więcej nie tylko o skali twardości produktu, ale również o materiałach, z których został wykonany i ich właściwościach.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Zasada jest dość prosta – twardość podłoża musi zawsze odpowiadać ciężarowi ciała osoby, która będzie na nim spała. Nieodpowiednie dobranie twardości materaca poskutkuje tym, że będzie on niewygodny, co przełoży się na obniżenie jakości snu oraz możliwości regeneracyjnych organizmu w nocy. Osoby często zmieniające ułożenie ciała w trakcie snu lub preferujące pozycję na boku lepiej wyśpią się na materacu bardziej miękkim. Z kolei osobom lubiącym spać na brzuchu i plecach zaleca się wybór nieco twardszego podłoża.

Zakupu materaca można dokonać online, jak i w salonie. Sklepy internetowe oferują bardzo szeroki asortyment wyposażenia sypialni, często w bardziej atrakcyjnych cenach niż salony z wyposażeniem dla domu. Na stronach producentów modele i serie produktów są dostępne w wielu różnych rozmiarach, wariantach twardości oraz pokrycia. Zdecydowaną zaletą zakupów online jest brak kolejek przy kasie oraz brak ograniczeń spowodowanych godzinami otwarcia. Wyboru można dokonać spokojnie i bez wychodzenia z domu. Kupując przez internet można także zasięgnąć konsultacji online. Na większości stron producentów znajduje się specjalne okno dialogowe, umożliwiające czat z konsultantem, co jest alternatywą dla rozmowy ze sprzedawcą w salonie. Warto korzystać z tej opcji, ponieważ może ona bardzo ułatwić dobranie odpowiedniej twardości materaca.

Z kolei decydując się na wizytę w sklepie, można dodatkowo wykonać tzw. test płaskiej ręki. Pozwala on określić, czy podłoże jest dopasowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa użytkownika oraz kształtów jego sylwetki. Należy położyć się na wybranym materacu, a następnie umieścić dłoń tak, aby znajdowała się pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Jeśli materac jest zbyt miękki, ręka napotka wyraźny opór. W materacu zbyt twardym wytworzy się duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem. W trakcie wykonywania testu warto ułożyć się w kilku pozycjach – na plecach, brzuchu oraz preferowanym boku. Pozwoli to dodatkowo określić poziom komfortu, jaki powinno zapewnić odpowiednio dobrane podłoże. Taki test można również wykonać w dwie osoby, jeśli w planach jest zakup materaca do łóżka dwuosobowego dla par.