Marzysz o tym, by po dniu pełnym obowiązków komfortowo wypocząć w swojej sypialni, a rano obudzić się pełnym sił na nowe wyzwania? W takim razie powinieneś zastanowić się na zakupem łóżka z tapicerką.

Czym cechuje się dobre łóżko tapicerowane? Spośród jakich rodzajów obić tapicerskich można wybierać? Czy od stylu sypialni zależy, jaki styl łóżka tapicerowanego? A może jest zupełnie odwrotnie? Gdzie w Warszawie kupić łóżko tapicerowane na lata? Na te i kilka innych pytań postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Życzymy przyjemnej lektury.

Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?

Łóżko tapicerowane do sypialni to mebel wyjątkowo atrakcyjny wizualnie i wygodny w użytkowaniu. A wszystko za sprawą tytułowej tapicerki, czyli obicia, które od konstrukcji stelaża i ramy wraz z wezgłowiem (zagłówkiem) oddziela warstwa gąbki tapicerskiej.

To sprawia, że łóżka tapicerowane są – na tle pozostałych rodzajów mebli do spania – ponadprzeciętnie bezpieczne. Nie wystają z nich bowiem ostre krawędzie, jak chociażby w przypadku łóżek z drewna, sklejki czy metalu. Z powodzeniem można je więc stosować również w pokojach dziecięcych i sypialniach osób starszych, bez obaw o ich bezpieczeństwo.

Kolejną dużą zaletą tego typu mebli jest możliwość ich personalizacji pod życzenie każdego klienta. Marzy Ci się łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim, klasycznym, glamour, nowoczesnym, hampton, eklektycznym lub jeszcze innym? Nie ma problemu – możesz dokładnie takie mieć.

W dodatku nie musisz nawet w tym celu wychodzić z domu. Wielu producentów działających na terenie całego kraju oferuje możliwość skorzystania z darmowego konfiguratora mebli w swoich sklepach internetowych. Opcję wirtualnego projektowania w domowym zaciszu znajdziesz na przykład na stronie Hilding. 

Cały proces nie jest czasochłonny, za to intuicyjny i przyjemny. Podczas konfiguracji wybierasz nie tylko tkaninę tapicerską, ale też całą bazę łóżka, wraz z zagłówkiem i ewentualnymi elementami dodatkowymi, jak na przykład nóżki.

Jeśli mieszkasz w dużej aglomeracji, jak chociażby Warszawa, możliwość kupienia łóżka tapicerowanego online będzie dla Ciebie z pewnością wyjątkowo atrakcyjna. Zamiast spędzać czas na dojazd do salonu meblarskiego, niejednokrotnie stojąc w korkach, skonfigurujesz swój wymarzony mebel do sypialni przez internet i będziesz czekać na kuriera z dostawą. A zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkujesz na co tylko zechcesz. Brzmi kusząco, prawda? Zupełnie tak, jak wizja spania na wygodnym łóżku tapicerowanym.

Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?

Hilding Anders - łóżko tapicerowaneStyl łóżka tapicerowanego warto wybrać do stylu, który już panuje w Twojej sypialni lub który ma w niej panować po ewentualnym remoncie. Możliwości są wręcz nieograniczone, dzięki wspomnianej personalizacji.

Jeśli w Twojej sypialni panuje styl skandynawski, postaw na łóżko tapicerowane oszczędne w formie, o wyważonej kolorystyce. Zdecyduj się na obicie z naturalnej lub imitującej naturalną tkaniny. 

Jeżeli kochasz styl nowoczesny, na miejscu będą wszelkie nieprzeciętne rozwiązania, jak chociażby tapicerka z łączonych materiałów, w różnej kolorystyce czy fakturach. 

Gdy marzysz o tym, by w Twojej sypialni królował styl glamour, nie bój się przeszyć i pikowań na tapicerce. 

A jeśli najbliższa jest Ci stylistyka klasyczna, wybierz rozwiązania iście majestatyczne – zaczynając od kontynentalnej podstawy, aż po “królewskie” wezgłowie i “ciężkie” tkaniny.

Pamiętaj, że tapicerowane łóżko samo w sobie stanie się ozdobą pomieszczenia. Jeśli więc planujesz wypełnić swoją sypialnię licznymi dodatkami albo mocnymi akcentami, jak na przykład wzorzysta tapeta czy zasłony, zrównoważ to nieco spokojniejszym w odbiorze materiałem tapicerskim. Jeżeli z kolei cały pokój jest stonowany, bez wahania możesz postawić na łóżko z pazurem.

Rodzaje obić łóżek tapicerowanych

Obicia łóżek tapicerowanych wykonane są z materiału. Najczęściej jest to tkanina, a w przypadku mebli klasy premium, stosuje się też skórę naturalną. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny za ten luksus potrafią być naprawdę wysokie.

Wśród tkanin, które królują w przypadku tapicerek w łóżkach, znajdują się przede wszystkim:

  • sztuczna skóra (znana również jako ekoskóra, derma czy skaj),
  • żakard,
  • altara,
  • flok,
  • mikrofaza,
  • szenil,
  • plusz (najczęściej spotykane rodzaje: aksamit, welur, welwet),
  • plecionka.

Dobrej jakości sztuczna skóra będzie doskonale imitowała naturalną. Z kolei altara będzie przypominać włoską alcantarę, a flok aksamit. Mikrofaza cechuje się delikatnym połyskiem i lekkim meszkiem, a plecionka wyrazistym splotem. Jeśli marzysz o przyjemnie miękkim materiale, postaw na szenil albo plusz. Ten ostatni najczęściej występuje, jako welwet, welur lub aksamit. Tylko od Twojego gustu i upodobań, a także stylu, jaki króluje w Twojej sypialni będzie zależało, na jaki rodzaj tkaniny tapicerskiej powinieneś się zdecydować. 

Każde z powyżej zaprezentowanych obić cechuje się wytrzymałością, odpornością i łatwością w utrzymaniu czystości. Wybierając którąś z nich, nie musisz obawiać się problemów z wilgocią, nadmiernym wycieraniem, ani z blaknięciem. To cechy najważniejsze w przypadku, gdy kupujesz łóżko, które ma posłużyć Ci dłużej.

Mamy nadzieję, że udało nam się dziś choć w podstawowym stopniu pomóc Ci podjąć decyzję na temat tego, na jakie łóżko tapicerowane powinieneś postawić, by cieszyć się nim przez długie lata. Życzymy udanych zakupów i komfortowego wypoczynku.