Zdrowy, regenerujący sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Jakość nocnego wypoczynku podniesie odpowiednio dobrany materac, spełniający kilka istotnych warunków. Jak wybrać materac dla dziecka i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odpowiedni materac dla dziecka a zdrowy sen

Właściwie dopasowany, wygodny materac dziecięcy to gwarancja efektywnego, sprzyjającego rozwojowi snu. Z tego powodu do jego doboru należy przywiązywać tak samo dużą wagę, jak w przypadku materaca dla osoby dorosłej. Źle wybrany materac dla dzieci może być przyczyną dolegliwości bólowych, powodować nocne wybudzenia czy uczucie niewyspania się, co nie pozostaje bez wpływu na ich nastrój. Komfortowy, regenerujący sen pozwala dzieciom zdrowo się rozwijać i każdego dnia cieszyć pełnią energii oraz świetnym samopoczuciem. By jednak nocny wypoczynek przynosił takie efekty, należy zadbać o dobór materaca – wykonanego z wysokiej jakości materiałów, we właściwym rozmiarze i o odpowiedniej twardości.

Materac dla dzieci – czym powinien się wyróżniać?

Najlepszy materac dla dziecka to taki, który zapewnia mu wygodę oraz bezpieczeństwo. Po czym go rozpoznać? Materac dla dzieci powinien przede wszystkim mieć odpowiednie, dostosowane do wzrostu dziecka wymiary. Ważnym aspektem jest też twardość, od której zależy właściwe podparcie każdej części ciała dziecka. Dobry materac musi być także wystarczająco elastyczny, dzięki czemu będzie dopasowywał się do kształtu ciała dziecka oraz naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Istotną kwestią jest również wypełnienie materaca – musi zapewniać właściwą wentylację, tym samym zapobiegając zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu organizmu. Odpowiedni materac powinien być przy tym wykonany z antyalergicznych materiałów, które ograniczają rozwój drobnoustrojów, oraz posiadać łatwy do utrzymania w czystości pokrowiec.

Wybierając materac dla dziecka, należy też zwrócić uwagę na to, czy wykorzystane do jego produkcji tworzywa są bezpieczne i zostały przebadane przez odpowiednie ośrodki. O jakości danego modelu mogą także świadczyć atesty i certyfikaty, przyznawane przez stosowne instytucje, jak Instytut Matki i Dziecka – jest to szczególnie ważne, gdy kupujemy materac dla niemowlaka.

Jak wybrać rozmiar materaca dziecięcego?

Materac dla dziecka - jaki wybrać?Jednym z istotniejszych aspektów, jakiego nie należy pomijać przy zakupie materaca dziecięcego, jest jego rozmiar. Wielkość materaca musi być dostosowana do wzrostu jego przyszłego użytkownika – znaczenie ma tu przede wszystkim długość, która powinna wynosić przynajmniej 20 cm więcej niż długość ciała dziecka. Jednak kurczowe trzymanie się tej zasady przy małych dzieciach, które bardzo szybko rosną, oznaczałoby konieczność częstej zmiany materaca. Stąd dobrym, często stosowanym rozwiązaniem jest wybór modelu znacznie większego, który posłuży dziecku przez co najmniej kilka lat. Dzięki temu możemy również zainwestować w lepszy, nowoczesny model, zamiast co rok lub dwa kupować nowy, ale o gorszych parametrach jakościowych.

Materace dziecięce mają zróżnicowane wymiary – najczęściej ich rozmiar oscyluje w okolicach 70-90 cm szerokości oraz 140-200 cm długości. Wyjątkiem są materace dla niemowląt – ich standardowa wielkość to 60 x 120 cm. Oczywiście przed podjęciem decyzji należy upewnić się, że będzie on pasował do łóżeczka – w przeciwnym nie razie nie zapewni malcowi ani komfortu, ani bezpieczeństwa. Z kolei w przypadku materacy dla nastolatków częstą praktyką jest zakup modelu przeznaczonego dla osoby dorosłej.

Jak dobrać twardość materaca dla dziecka?

Podobnie jak przy materacach dla dorosłych, twardość podłoża jest jednym z kluczowych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Parametr ten wpływa nie tylko na wygodę – zależy od niego też odpowiednie podparcie i ułożenie kręgosłupa dziecka. Twardość materaca dobieramy, uwzględniając przede wszystkim wiek oraz masę ciała dziecka.

Jaki materac dla noworodka lub niemowlaka sprawdzi się najlepiej? W przypadku najmłodszych najczęściej polecane są modele średnio twarde, choć nie brakuje rodziców, którzy decydują się na twardsze podłoża – na przykład wyposażone w utwardzającą matę kokosową. Wybierając materac dla maluszka, należy pamiętać o tym, że zbyt twardy będzie niewygodny, natomiast przy za miękkim dziecko może się zapadać. Właściwie dobrany pod względem twardości materac zapewni optymalne podparcie dla całego ciała dziecka, pozwalając na jego prawidłowy rozwój i zapobieganie wadom postawy.

Materace o średniej twardości są z reguły polecane także przy starszych dzieciach. Jeżeli jednak zdarzy się, że pociecha zacznie się skarżyć na to, że jest niewygodny lub zacznie się w nim zapadać, warto dokupić do niego wspomnianą już matę kokosową. Świetnym pomysłem będzie również materac dwustronny, na przykład Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka, który z każdej strony ma inną twardość. Dzięki temu, gdy dziecko rośnie, a wraz z nim jego waga, nie trzeba od razu kupować nowego materaca – wystarczy go po prostu obrócić.

Przy materacach dla nastolatków nie ma określonej rekomendowanej twardości – najważniejszym kryterium doboru jest tutaj masa ciała dziecka. Jako że najlepszym rozwiązaniem często okazują się modele dla dorosłych, do wyboru mamy aż cztery różne twardości:

 • materace H1 – miękkie,
 • materace H2 – średnio miękkie,
 • materace H3 – średnio twarde,
 • materace H4 – twarde.

Zgodnie z ogólnie obowiązującą zasadą, twardość materaca w zależności od masy ciała dobieramy następująco:

 • materac H1 – dla osób o wadze do 60 kg,
 • materac H2 – dla osób o wadze 50-80 kg,
 • materac H3 – dla osób o wadze 80-100 kg,
 • materac H4 – dla osób o wadze powyżej 100 kg.

By materac jeszcze lepiej dostosowywał się do sylwetki dziecka, zwróćmy uwagę, czy dany produkt posiada strefy twardości. Materace 3-, 5- i 7-strefowe to specjalnie profilowane modele, które powstały na podstawie znajomości budowy ciała człowieka. Umożliwiają jeszcze lepsze dopasowanie do naturalnych krzywizn sylwetki, w ten sposób zapewniając optymalne podparcie dla kluczowych części ciała.

Materace dla dzieci i nastolatków – jakie wypełnienie jest najlepsze?

Bardzo istotnym parametrem, jaki trzeba uwzględnić przy zakupie materaca dla dziecka, jest jego wypełnienie. Najczęściej polecane są materace wykonane z pianki lateksowej, wysokoelastycznej i termoelastycznej. Wysokiej jakości materac piankowy, taki jak Hilding Rock and Roll czy Hilding Breakdance, to znakomita propozycja niezależnie od wieku dziecka. Modele te sprawdzają się bowiem zarówno przy niemowlakach, jak i przedszkolakach czy nastolatkach.

Materace piankowe mają szereg zalet, wśród których wymieniamy przede wszystkim:

 • wysoką elastyczność,
 • zdolność dostosowywania się do kształtu ciała,
 • wytrzymałość,
 • lekkość,
 • doskonałą wentylację dzięki otwartej, porowatej strukturze.

Materac piankowy zapewni więc nie tylko odpowiednie podparcie dla całego ciała, ale też może być bez obaw użytkowany przez alergików – swobodna cyrkulacja powietrza ogranicza rozwój szkodliwych dla zdrowia i utrudniających oddychanie bakterii, roztoczy czy grzybów.

Poszczególne rodzaje materacy piankowych mają także kilka dodatkowych cech, które wyróżniają je na tle pozostałych modeli. Materace lateksowe są ekologiczne, wyjątkowo trwałe, a ponadto świetnie wchłaniają oraz odparowują wilgoć. Materace z pianki wysokoelastycznej charakteryzują się wysoką sprężystością i elastycznością punktową. Materace termoelastyczne z kolei reagują na nacisk oraz ciepło wytwarzane przez ciało człowieka, co sprawia, że idealnie dopasowują się do sylwetki i gwarantują właściwe podparcie dla kręgosłupa.

Dodatkowe wskazówki przy zakupie materaca dla dziecka

Istotną kwestią przy wyborze materaca jest również pokrowiec, który powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości – optymalnym rozwiązaniem jest model, który można po prostu wyprać w pralce. W ten sposób szybko i bez trudu nie tylko usuniemy zabrudzenia, ale przede wszystkim pozbędziemy się potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów, gromadzących się na jego powierzchni. Pamiętajmy tylko o tym, by przed wypraniem pokrowca sprawdzić zalecenia dotyczące jego konserwacji – w przeciwnym razie ryzykujemy jego uszkodzeniem.

Materac dla dziecka w Warszawie – gdzie kupić i ile trzeba wydać?

Wyboru materaca na pewno nie należy dokonywać pod wpływem chwili – przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić wszystkie kluczowe parametry danego modelu, a najlepiej porównać go też z innymi. Gdzie jednak znajdziemy najlepsze materace dziecięce w Warszawie? Świetnym pomysłem, pozwalającym na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i wysiłku, jest zakup materaca przez Internet.

Dzięki temu unikamy konieczności jeżdżenia po sklepach stacjonarnych – wszystkie modele znajdziemy w jednym miejscu i za pomocą zaledwie kilku kliknięć możemy porównać interesujące nas warianty. Nie musimy się także spieszyć – możemy na spokojnie wybrać modele, które odpowiadają naszym oczekiwaniom i rozpatrzyć ich zalety oraz wady. W razie potrzeby możemy również skontaktować się z obsługą sklepu i uzyskać niezbędną do podjęcia decyzji poradę. A jeśli materac mimo wszystko nie spełni naszych i dziecka oczekiwań, możemy skorzystać z opcji łatwego zwrotu.

Ile natomiast kosztuje dobry materac dla dzieci? Ich ceny są dość zróżnicowane – zależą w głównej mierze od rodzaju materaca i jego wypełnienia, jakości wykorzystanych w procesie produkcji materiałów oraz wielkości. Ceny materacy dziecięcych rozpoczynają się od 300-400 zł, a górna granica to zazwyczaj 700-800 zł. Na większy wydatek musimy przygotować się, kupując nastolatkowi materac przeznaczony dla osób dorosłych – kosztują one od kilkuset złotych do nawet 2000-3000 zł.

Bez względu na to, czy wybieramy materac dla osoby dorosłej, czy dla dziecka, musi on spełniać kilka warunków. Dzięki temu materac zapewni pociesze zdrowy, komfortowy i bezpieczny sen, sprzyjający zarówno regeneracji, jak i prawidłowemu rozwojowi.