Na spokojny i zdrowy sen składa się wiele czynników, a jednym z nich jest niewątpliwie odpowiednio dobrana pościel. Biorąc pod uwagę, że na sen przeznaczamy około jednej trzeciej życia, dobrze byłoby zadbać o to, aby nocny wypoczynek odbywał się w możliwie przyjemnych i komfortowych warunkach. Staranny wybór kołdry to wysiłek zdecydowanie warty zachodu. Oferta dostępna obecnie na rynku jest bardzo szeroka. W Warszawie istnieje ogromna liczba sklepów specjalizujących się w sprzedaży kołder i innych produktów przeznaczonych do spania. Kiedy dodatkowo uwzględnimy bogaty asortyment proponowany przez liczne sklepy internetowe, wybór staje się niemal nieograniczony. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający użytkownicy bez problemu znajdą coś dla siebie.

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

Jakie czynniki warto uwzględnić, stojąc przed wyborem kołdry, która będzie nam służyć przez lata? Po pierwsze, warto posłuchać swoich potrzeb, bo dobra kołdra to przede wszystkim kołdra wygodna. Jak wiadomo, każdy lubi co innego – jeden śpi najlepiej pod ciężką, masywną kołdrą z pierza, a inny toleruje jedynie lekkie i zwiewne przykrycia. Zastanawiając się nad tym, jaka kołdra będzie dla nas najlepsza, zaleca się również zwrócić uwagę na takie aspekty jak: temperatura panująca zazwyczaj w pomieszczeniu, w którym śpimy, wilgotność powietrza oraz podatność na alergie. Istotny może być także rozmiar kołdry oraz łatwość utrzymania jej w czystości. Wzięcie wszystkich tych zmiennych pod uwagę z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji o tym, jaką kołdrę wybrać.

Jakie są rodzaje kołder?

Istnieją trzy główne kryteria klasyfikacji kołder. Pierwsze to wypełnienie, które uważane jest za najważniejszą część kołdry i w największym stopniu decydujące o jej funkcjonalności. Drugie to rodzaj poszycia, czyli materiału otaczającego wypełnienie kołdry, przekładającego się bezpośrednio na poczucie komfortu użytkowania. Trzecie dotyczy natomiast tak zwanej klasy ciepła kołdry, czyli informacji o jej właściwościach związanych z absorbowaniem i utrzymywaniem ciepła. Jest to szczególnie istotne, kiedy zależy nam na zakupie kołdry sezonowej, przeznaczonej na lato albo na zimę.

Aby zapoznać się bliżej z różnymi rodzajami kołder, warto udać się do jednego ze znajdujących się w Warszawie sklepów z pościelą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy skupić się na propozycjach oferowanych przez sklepy internetowe. W wyborze pomocne może okazać się przedstawione poniżej omówienie trzech najważniejszych klasyfikacji kołder.

Kołdra naturalna czy syntetyczna – czyli jakie wypełnienie wybrać?

Rodzaje kołderNa to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bowiem wybór pomiędzy wypełnieniem naturalnym a syntetycznym zależeć może od wielu, bardzo indywidualnych czynników. Wypełnienia naturalne cechuje duża wytrzymałość, świetne właściwości termoizolacyjne, a także ekologiczna forma produkcji. Minusem, istotnym zwłaszcza dla niektórych użytkowników, mogą być natomiast ich właściwości alergenne. Do najpopularniejszych wypełnień pochodzenia naturalnego należą: puch oraz pierze gęsi i kaczek. Puch jest materiałem bardzo miękkim i delikatnym, a do tego ma doskonałe właściwości termiczne. Pierze, nieco mniej delikatne od puchu, również całkiem dobrze utrzymuje ciepło, ale jest znacznie cięższe i mniej przewiewne.

Wśród wypełnień naturalnych uwagę zwraca również wełna, najczęściej owcza lub wielbłądzia. Kołdry wełniane są ciepłe, a zarazem przewiewne, polecane szczególnie osobom z problemami reumatycznymi i uczulonym na roztocza. Innym rodzajem naturalnego wypełnienia kołdry jest jedwab. Uważany jest za jedno z najbardziej luksusowych wypełnień, charakteryzujących się delikatnością i przewiewnością, a dodatkowo – mające korzystny wpływ na skórę. Ze wszystkich naturalnych wypełnień jest ono jednak zdecydowanie najchłodniejsze.

Wypełnienia syntetyczne z kolei produkowane są z włókien poliestrowych oraz ich subtelniejszej, bardziej ekskluzywnej odmiany, czyli włókien silikonowych. W wypełnieniach syntetycznych z powodzeniem stosowane są również włókna bambusowe i kukurydziane. Wypełnienia pochodzenia sztucznego cechuje przede wszystkim lekkość i elastyczność. Ich niewątpliwymi zaletami są również: niewysoka cena, odporność na gromadzenie kurzu i bakterii oraz łatwość czyszczenia. Bez obaw można je prać w pralce i suszyć w suszarkach mechanicznych.

Jeśli bliżej nam do wyboru syntetycznego wypełnienia kołdry, warto rozważyć, czy lepsza będzie dla nas kołdra silikonowa czy poliestrowa. Kołdra silikonowa, a zwłaszcza jej wersja zawierająca tak zwany granulat silikonowy, to bardzo dobra jakościowo alternatywa dla naturalnych kołder puchowych. Jest przy tym lekka i niezwykle odporna na odkształcenia, ale zarazem niestety nieco droższa od zwykłej kołdry poliestrowej.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

Najchętniej wybieraną wersją poszycia pochodzenia naturalnego jest kołdra bawełniana. Kołdry bawełniane uważane są bowiem za najzdrowsze, najbardziej przyjazne dla skóry, a przy tym wysoce higieniczne. Ciekawym rozwiązaniem może być też poszycie bawełniano – poliestrowe, które z jednej strony zapewnia dobrą wentylację, a z drugiej – nie jest podatne na uszkodzenia. Warte rozważenia są również naturalne poszycia satynowe i jedwabne, mające właściwości antystatyczne albo pokrycia z mikrowłókien – miękkie, wytrzymałe i szybkoschnące.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

Istotną informacją, która mówi nam o tym, z jaką kołdrą mamy do czynienia, jest jej klasa ciepła. Wskazuje na właściwości kołdry do utrzymywania ciepła, a więc decyduje o tym, w jakich warunkach i o jakiej porze roku dany produkt sprawdzi się najlepiej. Istnieje kilka skal opisujących klasy ciepła kołder. W Polsce najpopularniejsza jest tzw. skala sezonowa. W oparciu o nią wyróżniamy: kołdry na lato – najlżejsze, zazwyczaj o gramaturze nieprzekraczającej 1000 gramów (przeważnie kołdry jedwabne, poliestrowe, bambusowe), kołdry na zimę – cięższe, wagowo mieszczące się w przedziale 1000-2000 gramów (zazwyczaj kołdry z wełny lub pierza) oraz kołdry całoroczne – uniwersalne (w tej kategorii najlepiej wypadają kołdry puchowe albo silikonowe). Inna opcja to kołdry warstwowe, w których dwie różniące się między sobą warstwy są połączone ze sobą na stałe (tzw. kołdry Duo) albo spinane za pomocą specjalnych napów lub guzików (kołdry 4 pory roku).