Poznaj plusy i minusy łóżek kontynentalnych i przekonaj się, czy to najlepszy typ łóżka dla Ciebie.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne to łóżko, które składa się z trzech warstw:
– skrzyni
– materaca głównego
– materaca nawierzchniowego

Skrzynia w najbardziej nowoczesnych modelach łóżek ma umieszczony w środku materac sprężynowy, który stanowi oparcie dla materaca głównego, zapobiega jego odkształceniom i zapadaniu się. Czasami sprężyny mogą zostać zastąpione wysuwanymi szufladami lub pojemnikiem, w którym można umieszczać pościel. Materac główny to właśnie ten element, który stanowi największe oparcie dla kręgosłupa. W dalszej części naszego przewodnika dowiesz się, jak go dokładnie dobrać. Materac nawierzchniowy, zwany topperem, to cienki materac, który znajduje się na samej górze łóżka. Chroni on materac główny przed zawilgoceniem, odkształceniem, a także wpływa na komfort Twojego snu. Łóżko kontynentalne ma ponadto zagłówek, który podobnie jak boki i czasem dół łóżka, są obite tkaniną. W niektórych modelach aż do samej ziemi, przez co nogi łóżka nie są widoczne.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - łóżka kontynentalneŁóżka kontynentalne zostały wynalezione dla hoteli, aby zapewnić gościom wyjątkowo komfortowy sen. Właśnie dlatego takie łóżka są uznawane za jedne z najwygodniejszych na rynku. Możesz w nich nie tylko dobrze się wysypiać, ale dzięki aż trzem warstwom, które posiadają, oraz obitemu miękką tkaniną zagłówkowi, także komfortowo wypoczywać. Takie łóżko ma też bardzo wyrafinowany i stylowy wygląd, dlatego będzie robić wrażenie w Twojej sypialni.

Tkaniny, którymi są obite łóżka kontynentalne, występują w praktycznie wszystkich kolorach, dlatego bez problemu dopasujesz je do stylu swojej sypialni. Niezależnie od tego, czy jest w stylu romantycznym, vintage, minimalistycznym czy nowoczesnym. Wadą takiego łóżka może być jego cena. Dodatkowo łóżko kontynentalne jest o około dwadzieścia, trzydzieści centymetrów wyższe od tradycyjnego. Z częstym wstawaniem z niego w nocy mogą mieć więc problemy osoby starsze czy z problemami ruchowymi.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materac na łóżko kontynentalne jest niezwykle ważny, bo to właśnie on, najbardziej z całego łóżka, wpływa na jakość Twojego snu. Sprawdź, jak prosto go wybrać w pięciu krokach:

1. Sprężynowy czy piankowy – jaki wybrać?

Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, najlepszy będzie dla ciebie materac kontynentalny kieszeniowy lub multipocket. To też idealny materac kontynentalny dla par o wysokiej wadze, bo ma zwiększoną wytrzymałość. Piankowy materac termoelastyczny to świetny wybór dla sportowców, osób z nieprawidłową postawą ciała oraz często marznących w nocy. Dla tych osób dobrym wyborem będzie też materac kontynentalny wysokoelastyczny, który nie trzyma jednak aż tak dobrze wysokiej ciepłoty ciała.

2. Twardość materaca

Jeśli nie wiesz, jaka najbardziej Ci odpowiada, najbezpieczniejszym wyborem będzie materac kontynentalny o średnim stopniu twardości. Jeśli masz drobną sylwetkę i niewysoką wagę ciała, pomyśl o materacu miękkim. W przypadku osób o wysokiej wadze ciała, lepiej sprawdzają się materace kontynentalne twarde.

3. Jedna czy dwie niezależne strefy?

Jeśli śpicie na łóżku we dwójkę i odpowiadają Wam inne stopnie twardości, warto wziąć pod uwagę materace kontynentalne z dwoma niezależnymi strefami, czyli takie, które mają dwa różne stopnie twardości z obu stron.

4. Strefy twardości

Jeśli masz problem z kręgosłupem lub po prostu zależy Ci na jak najlepszej jego regeneracji podczas snu, warto wybrać materac z kilkoma strefami twardości,
na przykład siedmioma, jak materac Hilding Salsa. Takie materace kontynentalne mocniej podtrzymują ciało w niektórych miejscach, na przykład w okolicy lędźwi, barków, ud. Pozwala to na odciążenie kręgosłupa, uniknięcie powstawania w jego okolicy napięć oraz pełną regenerację mięśni podczas snu.

5. Wybierz materac nawierzchniowy

Gdy wybierzesz już odpowiedni materac główny, warto wybrać też jak najlepszy materac nawierzchniowy, czyli ten, który znajduje się najbliżej Twojego ciała podczas snu. Jeśli masz wysoką wagę ciała, wybierz materac nawierzchniowy dodatkowo utwardzany, jak materac Hilding Bass. Jeśli masz alergie skórne, zdecyduj się na taki pokryty pokrowcem, który pochłania wilgoć lub ma właściwości antyalergiczne lub antybakteryjne, na przykład zawiera probiotyki, które zapobiegają namnażaniu się w nim mikroorganizmów.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Jedną z najważniejszych różnic między łóżkiem kontynentalnym a standardowym jest to, że łóżka kontynentalne są wyższe, gdyż są złożone z kilku warstw. Dzięki temu gwarantują bardzo komfortowy sen. Mają one też miękki zagłówek, który umożliwia spokojny wypoczynek. Nawet po całym dniu spędzonym przez telewizorem nie boli Cię szyja ani plecy. Wielu producentów, jak Hilding, umożliwia Ci dobranie jego dokładnego kształtu.

Łóżko standardowe jest mniejsze i niższe, co może być zaletą w małych lub nieustawnych sypialniach. Oba typy łóżek mogą być jednak bardzo trwałe, dostępne w podobnych, nawet niestandardowych rozmiarach, a do tego można je kupić w salonach meblowych oraz sklepach internetowych. Zarówno łóżko kontynentalne, jak i tradycyjne, można też bez problemu dopasować stylem do większości typów sypialni