Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrany materac ma znaczenie dla komfortu naszego snu. Jaki materac wybrać? W sklepach znajdziemy szeroką ofertę produktów o różnorodnych parametrach. Szczególnie polecane są materace sprężynowe – jak działają i czym się kierować przy zakupie?

Materac sprężynowy – charakterystyka pracy

Głównym wyróżnikiem materacy sprężynowych są sprężyny umieszczone w ich wkładzie. Mogą być ze sobą połączone szeregowo, tak jak jest to w przypadku materacy bonellowych albo być umieszczone w osobnych kieszonkach. Jest to rozwiązanie charakterystyczne dla materacy kieszeniowych i multipocket, które wiodą dzisiaj prym.

Jak działają materace na sprężynach? Kiedy kładziemy się na materacu bonellowym, pod wpływem nacisku naszego ciała, ugina się większy obszar materaca. Im większą siłą na niego działamy, tym mocniej sprężyny przeciwdziałają naciskowi. Nie ma ryzyka „zapadania się”, a wysokiej jakości drut odpowiada za niezwykłą wytrzymałość tego materaca.

W materacu kieszeniowym i materac multipocket sprężyny nie są połączone, dlatego każda z nich pracuje niezależnie. Oznacza to, że podłoże ugina się punktowo i idealnie dostosowuje się do naszego ciała. Co odróżnia materac kieszeniowy od materaca multipocket? Odpowiadamy w następnym akapicie!

Materace kieszeniowe a materace multipocket – rozróżnienie modeli

Jak działa materac sprężynowy? Czym kierować się podczas zakupu materaca sprężynowego w Warszawie?Jeśli zastanawiamy się nad zakupem materaca sprężynowego w Warszawie, powinniśmy poznać różnicę między materacem kieszeniowym a materacem multipocket.

a) Materac kieszeniowy jest bardzo wygodny. Pozwala na przybranie najbardziej komfortowej pozycji do wypoczynku. Czy jest najlepszy dla każdego, również dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem? Jeśli cierpimy na dolegliwości bólowe i oczekujemy najwyższego poziomu komfortu, powinniśmy zdecydować się na materac multipocket.

b) Materac multipocket ma nawet dwukrotnie większą liczbę sprężyn w swoim wkładzie. Jak to możliwe? Sprężyny są mniejsze, co pozwala na ich większe zagęszczenie. Podwojona liczba sprężyn oznacza jeszcze wygodniejszą powierzchnię i jeszcze lepsze podparcie dla kręgosłupa.

Materace kieszeniowe i multipocket mają też wiele cech wspólnych. W obu przypadkach sprężynowy wkład otaczają zewnętrzne warstwy. Mogą to być:

 • pianka FlexiFoam – elastyczna i plastyczna pianka, która podnosi komfort powierzchni materaca,
 • pianka termoelastyczna – reaguje na naszą temperaturę i wagę naszego ciała. Zapewnia wyjątkową miękkość i daje wrażenie „otulenia”,
 • pianka wysokoplastyczna – gwarantuje najlepsze podparcie dla kręgosłupa,
 • mata kokosowa – warstwa, która podwyższa twardość, a jednocześnie chroni przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów. Dodatkowo doskonale przepuszcza powietrze, co zapewnia zdrowy sen,
 • sizal – wytrzymała warstwa, której celem także jest zapewnienie twardszego podłoża do spania,
 • lateks – sprężysta i bardzo wytrzymała warstwa, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Dzięki piankom materace zyskują dodatkowe właściwości.

Dodatkowo materace rekomendowanej marki Hilding mają zdejmowane pokrowce, które ułatwiają utrzymanie materaca w higienie. Można je zdjąć i wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. W tzw. zamek rozdzielczy wyposażony jest m.in. materac Hilding Pasodoble oraz Hilding Makarena.

Jaki materac sprężynowy wybrać? Decyzja należy do nas. Warto iść do sklepu w Warszawie i zweryfikować, który materac będzie dla nas najwygodniejszy. Jeśli zaś już zdecydowaliśmy się na model materaca do naszej sypialni lub jesteśmy zabiegani, możemy złożyć zamówienie online.

Przed tym jednak powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat rozmiarów i stopniach twardości materacy na sprężynach.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Podczas zakupu materaca sprężynowego należy brać pod uwagę nie tylko typ sprężyn, ale również rozmiar podłoża do spania. Materac ma pasować do ramy łóżka, a także mieć optymalną dla nas wielkość.

Materace marki Hilding, które znajdziemy w sklepach w Warszawie, mają standardową długość 200 cm. Szerokość jest zróżnicowana:

 • materace pojedyncze mają od 80 do 120 cm. Dla dorosłego minimalną zalecaną szerokością jest 90 cm. Jeśli potrzebujemy większej powierzchni do snu, wybierzmy większy rozmiar,
 • materace podwójne mają od 120 do 180 cm. Pary najczęściej decydują się na szerokość 160 cm. Taki materac gwarantuje wygodę dwóch osób.

Pamiętajmy! Materac sprężynowy (kieszeniowy i multipocket) jest świetnym wyborem dla par. Dlaczego? Nie tylko ze względu na możliwość wyboru odpowiedniej szerokości, ale też dlatego, że niweluje ruchy drugiej osoby. To ważne, jeśli nasz partner później chodzi spać lub wstaje wczesnym rankiem. Ten typ materaca sprawdzi się też w przypadku osób o dużej różnicy w wadze. Nacisk cięższej osoby nie spowoduje, że będziemy mimowolnie przesuwać się w jej stronę. Możemy spać spokojnym, nieprzerwanym snem i rano obudzić się pełnymi energii.

Twardość materaca również ma znaczenie!

Podczas zakupu materaca należy też kierować się stopniem twardości jego powierzchni. Najczęściej stosowana jest skala czterostopniowa, od H1 do H4. Co oznaczają poszczególne symbole?

 • H1 to materace miękkie, dobre dla osób o niskiej wadze, maksymalnie do 60 kg. To też dobry wybór dla osób starszych, które często nie przepadają za spaniem na twardych powierzchniach,
 • H2 to materace średnio miękkie, przeznaczone dla osób o wadze od 50 do 80 kg. Cieszą się dużą popularnością,
 • H3 to materace średnio twarde. Będziemy z nich zadowoleni, jeśli potrzebujemy stabilniejszego podparcia dla kręgosłupa,
 • H4 to materace twarde, rekomendowane dla osób o wyżej wadze ciała. Są odporne na odkształcenia, wytrzymałe i stabilne.

Dzięki rozbudowanej ofercie, bez problemu znajdziemy najlepszy materac dla siebie.

Czy materac sprężynowy pozwala na komfortowy sen?

Wiemy już, jak wybrać materac, który spełni oczekiwania każdego z nas. Jeśli jeszcze zastanawiamy się, czy materac sprężynowy faktycznie odpowiada naszym potrzebom, zapoznajmy się z podsumowaniem jego najważniejszych zalet.

Materace sprężynowe:

 • świetnie dopasowują się do kształtu naszego ciała, zwłaszcza materace z 7 strefami twardości,
 • dzięki niezależnie pracującym sprężynom, zapewniają wiele punktów podparcia i stanowią ulgę dla naszego kręgosłupa,
 • zapewniają pełen relaks i regenerację,
 • niwelują ruchy partnera, dlatego są świetnym wyborem dla par,
 • gwarantują niezakłócony niczym odpoczynek, nawet w przypadku osób z dużą różnicą wagową,
 • są wytrzymałe i na długo zachowują swoje pierwotne właściwości.

Bez wątpienia warto zdecydować się na zakup materaca sprężynowego i podarować sobie dobry, zdrowy sen. W sklepie w Warszawie otrzymamy fachową pomoc w wyborze rozwiązania skrojonego na miarę naszych oczekiwań.