Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu każdej rodziny, która często niesie ze sobą radość i wzruszenie. Jednakże pojawienie się dziecka może być także dużym wyzwaniem dla młodych rodziców, nie tylko jeśli chodzi o jego wychowanie, ale również w kwestii pielęgnowania relacji z drugą połówką. Okazuje się bowiem, że związek po narodzinach dziecka wymaga szczególnego zaangażowania, które musi wynikać z obu stron. W tym artykule poznasz kilka kluczowych kroków, które mogą pomóc w utrzymaniu bliskości i silnej relacji w tym wyjątkowym i zarazem trudnym okresie.
Związek przed narodzinami dziecka
U par, które nie posiadają dzieci, codzienność wygląda zupełnie inaczej. Mają one o wiele więcej czasu na celebrowanie swojej miłości i realizację wspólnych zainteresowań. Są oni zatem w stanie żyć w pełnej zgodzie – nie pojawia się między nimi osoba trzecia (dziecko), której muszą poświecić swoją uwagę, a tym samym odejść od wykonywania dotychczasowych zajęć. Związek przed narodzinami dziecka nie wiąże się z dodatkową odpowiedzialnością. Możemy w spokoju się wyspać, wypić rano ciepłą kawę i aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim. Mamy też więc czasu dla siebie samych. Nawet jeżeli rozmawiamy ze swoim partnerem na temat potencjalnego potomstwa i w danej chwili posiadamy podobne wyobrażenia oraz wykazujemy podobne poglądy, to jednak w praktyce może okazać się, że rzeczywistość znacznie odbiega od wspólnie ustanowionej wizji. Pojawia się więc kryzys. Codzienność z nowym członkiem rodziny nas przytłacza, ponieważ nie możemy już stawiać na pierwszym miejscu siebie samych. Rodzą się konflikty, gdyż prawdopodobnie zmagamy się z niedospaniem i brakiem cierpliwości. Co zatem zrobić, aby temu zapobiec? Jak nadal cieszyć się zdrowym związkiem po narodzinach dziecka?
Komunikacja jest kluczem
Przede wszystkim ważna jest otwarta komunikacja z partnerem. Nie chodzi tutaj nawet o głębokie rozmowy na temat jakości związku, a o wymianę zdań w przyjemnych i komfortowych warunkach. Zadaniem każdej ze stron jest zwrócenie uwagi na swoją drugą połówkę, zainteresowanie się sobą nawzajem. Istotne jest to, abyśmy wyrażali, jak się czujemy czy co nas dręczy. Rozmowy nie mogą dotyczyć wyłącznie dziecka oraz podziału obowiązków. Ważna jest pielęgnacja dotychczasowych tematów. Warto w ciągu dnia skonsumować wspólnie choć jeden posiłek w towarzystwie empatycznej rozmowy, np. w czasie gdy dziecko ma drzemkę. Wtenczas możemy poświęcić sobie pełną uwagę, a także, w spokojnej atmosferze, zająć się kwestiami, które wymagają sprostowania.
Gesty wsparcia
W relacji młodych rodziców niestety najczęściej brakuje wsparcia, które jest jednak kluczowe w tym trudnym okresie. Obowiązki rodzicielskie są bowiem naprawdę przytłaczające, a gdy nie otrzymujmy słów otuchy od drugiej połówki, czujemy się tym bardziej przygnębieni. Wsparcie nabiera zatem ogromnej wartości, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nasz partner również jego potrzebuje. Warto więc dbać na co dzień o drobne gesty, słowa i czyny, które pokazują, że się o siebie troszczymy. Nawet proste „kocham cię” może mieć tutaj duże znaczenie. Poza tym działanie jako zespół oraz dzielenie się obowiązkami również odgrywa ogromną rolę dla wsparcia w związku i wpływa na jakość relacji partnerskiej.
Podział w opiece nad dzieckiem
Choć w zamierzchłych czasach to zadaniem kobiety była opieka nad domem i dzieckiem, to jednak obecnie oboje rodziców posiada pełnie obowiązków względem dziecka, a ich podział powinien być tutaj względnie równy oraz ustanowiony w taki sposób, aby każda ze stron czuła się komfortowo. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy uwzględnić indywidualne preferencje partnerów. Jeżeli ojciec dziecka na stałe pracuje i nie ma go w domu o określonych porach, to mimo wszystko trudno ustalić równy podział. Można jednak zaznaczyć, że poza godzinami jego pracy równo podzielicie się opieką nad dzieckiem w taki sposób, aby młoda mama również mogła znaleźć chwilę wytchnienia. Warto też ustalić, kto wstaje do dziecka w nocy. Wiele mam oczekuje, że wspólnie z partnerem będą dzielić się obowiązkami pielęgnacji malucha nocą, zaś inne nie czują takiej potrzeby i w pełni satysfakcjonuje je to, że partner poza pracą dodatkowo zajmuje się np. zakupami. Ważne jest po prostu to, aby żadne z Was nie czuło się poszkodowane i aby osoby trzecie nie włączały się w kwestię tego, jak dzielicie się obowiązkami, gdyż to może zaszkodzić Waszej relacji.
Zadbanie o intymność
Potrzeba intymności jest wpisana w związek większości osób, lecz po narodzinach dziecka może się ona nieco zmienić. Nie chodzi tutaj jedynie o możliwości czasowe, ale także fizyczne. Nierzadko bywa tak, że jedna ze stron, najczęściej kobieta, nie ma ochoty na intymne zbliżenia. Wynika to przede wszystkim ze zmęczenia, ale też ze spadku libido, który często towarzyszy połogowi po narodzinach dziecka. W takiej sytuacji druga strona powinna być wyrozumiała, a zadaniem pary jest znalezienie takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Warto jednak zadbać o jakąkolwiek bliskość fizyczną, a tym samym czułość, która także pozwala okazać wsparcie dla drugiej połówki. Spędzanie razem czasu we dwoje w tym wyjątkowym okresie jest na wagę złota. Jeśli tylko mamy taką okazję, próbujmy rozwiązań, które praktykowaliśmy jeszcze przed narodzinami dziecka. To pozwoli na nowo rozbudzić w naszej relacji uczucie i bliskość.
Warto też zadbać o odpowiednie wyposażenie łóżka, a w szczególności o dobór wygodnego materaca. Dobrej jakości produkty znajdziesz w sklepie hilding.pl, a także pod tym linkiem: sleepinghouse.pl. Jeśli jednak wolisz zakupy stacjonarne, idealny materac z pewnością znajdziesz także w sklepach w Warszawie.
Przepraszanie i wybaczanie
W opiece nad dzieckiem nieraz mogą puścić nam nerwy i nieraz skończy się nasza cierpliwość, przez co możemy wypowiedzieć nieodpowiednie i nieprzemyślane słowa do naszego partnera. Dlatego też tak ważna jest umiejętność przepraszania i wybaczania. Powinniśmy mieć tę świadomość, że zmęczenie często daje o sobie znać właśnie w takiej formie. Przy dziecku nie ma jednak czasu na unoszenie się dumą i ciche dni, a współpraca jest kluczem do szczęśliwego i zgodnego życia rodzinnego.
Pielęgnowanie relacji partnerskiej po narodzinach dziecka wymaga uwagi, zaangażowania i wyważenia. Ważne jest, aby pielęgnować bliskość między sobą, szanować i wspierać nawzajem oraz znajdować wspólne rozwiązania. Dzięki tym działaniom związek może rozwijać się i umacniać, tworząc zdrowe fundamenty dla całej rodziny.