Zbliżający się poród to czas, który dla każdej kobiety wiąże się z wieloma emocjami. Gdy do rozwiązania nie pozostało niewiele czasu, warto mieć przygotowaną wyprawkę, aby nie pakować torby przed samym wyjazdem do szpitala! W co należy się zaopatrzyć? Jakie przedmioty będą niezbędne podczas porodu, a jakie na oddziale poporodowym?

Pakowanie torby do szpitala – podstawowe wymagania

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że szpital w Warszawie może mieć zupełnie inne wymagania dotyczące zawartości torby, niż placówka zlokalizowana w innym mieście w Polsce. Obecnie praktycznie każdy szpital posiada na swojej stronie internetowej listę rzeczy, które każda ciężarna powinna zabrać ze sobą na poród. Z reguły zaleca się, aby spakować torbę na 2-3 dni. Jeśli okaże się, że czas spędzony w szpitalu będzie dłuższy, można poprosić bliską osobę o przywiezienie dodatkowych rzeczy z domu.

Szpitalna torba powinna zostać podzielona na kilka części. Przede wszystkim, potrzebne są zarówno rzeczy dla mamy, jak i dla dziecka. Poza tym dobrze sprawdzi się rozdzielenie przedmiotów potrzebnych podczas porodu od tych, które przydadzą się później – na oddziale. Dzięki temu łatwiejsze będzie znalezienie rzeczy potrzebnych w danej chwili. Porządek to podstawa!

Poród naturalny, a cesarskie cięcie

Podczas porodu naturalnego najlepiej sprawdzi się koszula, której długość nie przekracza linii kolan. Koniecznie należy mieć ze sobą także kapcie i ciepłe skarpetki. Majtki z siatki, duże podpaski i ręcznik kąpielowy to kolejne obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w torbie. Na chwile kryzysu warto zabrać przekąski, a dobrym pomysłem będzie też spakowanie wody z dziubkiem, z której będzie łatwo pić. Komfort może poprawić pomadka nawilżająca usta, gumka do włosów i mały ręczniczek, który pozwoli przetrzeć czoło czy plecy podczas porodu.

Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie będą potrzebowały innych rzeczy niż te, które urodzą swoje dziecko naturalnie. Planowa cesarska determinuje, konieczność zabrania ze sobą:

  • wkładek laktacyjnych;
  • muszli ochronnych na piersi;
  • maści z lanoliną;
  • laktatora elektrycznego;
  • worków do sterylizacji laktatora w mikrofalówce.

Przygotowanie na poród - co spakować do szpitalnej torby?Jakie dokumenty mogą być potrzebne?

W szpitalu zawsze należy mieć ze sobą zestaw podstawowych dokumentów. Jednym z kluczowych elementów jest karta ciąży. Potrzebny może okazać się też potwierdzony wynik grupy krwi – z pewnością ułatwi on pracę lekarzom, położnym i pielęgniarkom. O czym jeszcze pamiętać? Ważny jest wynik GBS, ostatnie badanie USG i morfologia. A przede wszystkim najbardziej podstawowa rzecz – dowód osobisty. Przydatne dla personelu mogą być informacje dotyczące chorób przebytych w ciąży, dlatego w torbie warto umieścić m.in. dzienniczki pomiarów glukozy czy ciśnienia.

Wszystkie dokumenty warto ułożyć chronologicznie i dodać do nich potwierdzenie ubezpieczenia wraz z numerem PESEL. Jeśli inne dokumenty zostały wyróżnione na stronie internetowej danego szpitala, również należy umieścić je w torbie. Aby upewnić się w kwestii przygotowania formalnego, można zapytać wykwalifikowaną położną lub po prostu zadzwonić do szpitalnej informacji.

Oddział poporodowy – co mieć ze sobą?

Nie tylko sam poród jest trudnym wydarzeniem, ale również czas po nim. Dobre zaopatrzenie się w pomocne akcesoria może być bardzo pomocne. Warto zabrać ze sobą swoją ergonomiczną poduszkę – np. jedną z asortymentu marki Hilding.pl. Wówczas z pewnością zasypianie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Powinny pamiętać o tym przede wszystkim panie, które w ciąży zmagały się z bólem kręgosłupa. Niemożliwe jest zadbanie o plecy tak, jak na idealnym, domowym materacu ze sklepu www.sleepinghouse.pl, ale już sama poduszka może poprawić komfort.

Ze sobą warto wziąć jednorazowe podkłady oraz poporodowe podpaski. Zamiast piżamy zdecydowanie lepiej sprawdzi się koszula, a oprócz niej można wziąć też szlafrok. Zdecydowany must have to ciepłe skarpety i ręczniki – przynajmniej 2. Koniecznie warto wziąć podstawowe kosmetyki – żel pod prysznic, szampon, płyn do higieny intymnej, pastę i szczoteczkę do zębów. W torbie nie może zabraknąć leków przyjmowanych na stałe, klapek pod prysznic, wkładek laktacyjnych i miękkiego papieru toaletowego.

Czego potrzebuje dziecko przed powrotem do domu?

Jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie, należy wyposażyć malucha w kilka rzeczy. W samochodzie musi znaleźć się bezpieczny fotelik. Z kolei w torbie do szpitala powinny zostać umieszczone tetrowe pieluchy (a także te zwykłe, standardowe), dziecięce body, czapki i pajace. Do tego mokre chusteczki.

Z kolei na oddziale poporodowym dziecku przydadzą się wygodne koce, skarpetki, krem pieluszkowy i środek dezynfekujący. Ubranka należy dostosować do aktualnie panującej pogody. Zupełnie inne elementy wyposażenia będą potrzebne latem, a inne zimą. Dla młodych rodziców ubranie malucha w sposób adekwatny do pogody może być dużym wyzwaniem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można porozmawiać z położną, która z pewnością podzieli się dobrą radą. Również informacja szpitalna to dobre miejsce, do którego można kierować pytania. Dobrze skompletowana wyprawka dla mamy i dziecka może znacznie poprawić dobrostan tej dwójki podczas pobytu w szpitalu, a jak wiadomo – jest to najważniejsze.