Szlafroki wśród mężczyzn nie są zbyt popularne i zazwyczaj widzimy je tylko w filmach i serialach. Jest to spowodowane tym, że Panowie uważają tę część garderoby za mało męską, ponieważ szlafrok przypomina im sukienkę. XXI wiek sprawia jednak, że musimy odejść od tak stereotypowego podejścia do szlafroków i uznać je za uniwersalne odzienie, które będzie dobrym wyborem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Czy szlafrok może być męski? Jaki rodzaj szlafroka jest idealny dla mężczyzny? Czy wszystkie rodzaje tej części garderoby są dedykowane tylko dla kobiet? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule, więc jeśli jesteś ciekawy, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czy szlafrok jest mało męski?

Na to pytanie można odpowiedzieć w jeden sposób: nie, szlafrok nie jest mało męski. Szlafrok jest uniwersalną częścią garderoby, która może być noszona zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, niezależnie od ich wyglądu! Szlafrok to przede wszystkim funkcjonalny element garderoby, który pozwala na swobodne poruszanie się w domu, a także zapewnia wygodę i komfort podczas odpoczywania po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni. Tradycyjnie szlafrok może kojarzyć się z kobiecą bielizną i oczywiście do dziś może pełnić taką funkcję, jednak obecnie szlafrok powoli staje  się popularnym elementem również męskiej garderoby. Dostępne są modele szlafroków w męskim stylu, wykonanych z bardziej męskich tkanin, takich jak bawełna czy szlafroki frotte. Męskie szlafroki są również dostosowane pod względem sylwetki facetów, co sprawia, że nie odcinają tak mocno talii, co dzieje się, a wręcz jest pożądane w damskich szlafrokach. Warto również zwrócić uwagę na to, że coraz więcej mężczyzn docenia wygodę i funkcjonalność szlafroka w swoim domu, a niekoniecznie myśli o nim jako o elementach kobiecej garderoby.

Poznaj cechy męskiego szlafroka!

Jeśli nadal nie wiesz, jaki szlafrok wybrać i bardzo chcesz, aby był on określany jako męski, to koniecznie czytaj dalej! Oto cechy, które sprawią, że ta część garderoby będzie dedykowana tylko Panom:

  • Szlafroki dla mężczyzn. Co wybrać?materiał – męski szlafrok może być wykonany z różnych materiałów, ale najczęściej używanymi materiałami są bawełna i frotte. Bawełna to naturalny materiał, który jest miękki i przyjemny w dotyku, a jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu czystości. Bawełniane szlafroki są lekkie i przewiewne, co sprawia, że są idealne do noszenia w ciepłe dni. Frotte natomiast to tkanina o charakterystycznej pętelkowej strukturze, która pozwala na szybkie wchłonięcie wilgoci i zapewnia komfort użytkowania. Frotteowe szlafroki są miękkie i puszyste, a jednocześnie dosyć ciepłe, co sprawia, że są idealne do noszenia w chłodniejsze dni. Unikaj raczej szlafroków wykonanych z jedwabiu i satyny, ponieważ są to dość delikatne materiały, które dużo bardziej kojarzą się z kobietami.
  • kolor – oczywiście należy na początku wspomnieć, że kolor nie może określić męskości szlafroka, ponieważ zazwyczaj jest on wybierany wedle swoich własnych upodobań. Najbardziej klasycznymi kolorami, które są używane do wykonywania męskich szlafroków, są: czerń, granat, szarość oraz beż. Są to dość neutralne odcienie, ale jeśli lubisz kolor różowy czy fioletowy, to wcale nie musisz rezygnować ze szlafroka w takim odcieniu! Pamiętaj, że to Ty będziesz go nosić i użytkować, więc najbardziej powinien pasować właśnie Tobie!
  • wzór – w przypadku męskiego szlafroka wzór jest kwestią indywidualnych preferencji jego użytkownika, ale zazwyczaj popularne są proste i stonowane wzory. Szlafroki męskie najczęściej występują w jednolitych kolorach lub z delikatnymi geometrycznymi wzorami, takimi jak prążki, kratki czy paski. Wzory kwiatowe lub ozdobne są rzadziej spotykane w męskich szlafrokach, ponieważ mogą kojarzyć się z bardziej kobiecymi elementami garderoby. Jednak jeśli mężczyzna czuje się dobrze w takich wzorach, to z całą pewnością może je wybrać. Innym popularnym wzorem w męskich szlafrokach jest haft lub nadruk z logo, lub inicjałami. Taki personalizowany szlafrok może być dobrym wyborem dla mężczyzny, który ceni sobie indywidualny styl i ekskluzywność. Szlafrok z wyszytymi inicjałami bardzo często wybierany jest jako prezent!
  • rozmiar – tutaj należy przede wszystkim zaznaczyć, że szlafrok powinien być dobrany pod względem rozmiaru tak samo, jak inne części garderoby, czyli po prostu ma być dopasowany do wymiarów ciała jego użytkownika. Najlepiej będzie, jeśli zmierzysz swoje ciało przed zakupem i wybierzesz rozmiar zgodny z tabelą rozmiarów danego producenta, ponieważ mogą się one od ciebie trochę różnić. Najważniejsze wymiary, jakie należy zmierzyć to obwód klatki piersiowej, talii i bioder, a także długość całkowita szlafroka. W rozmiarze szlafroka ważne jest to, aby nie był on zbyt ciasny, ponieważ wtedy może ograniczać ruchy jego użytkownika, ale nie powinien być również jakoś mocno luźny, ponieważ może przeszkadzać w codziennych czynnościach.
  • dodatkowe udogodnienia– oczywiście nie istnieje jeden model męskiego szlafroka, ponieważ różnią się one od siebie dodatkowymi cechami, takimi jak kaptur, kieszenie czy pętelka potrzebna do zawieszenia szlafroka na haczyku. Jeśli Twój szlafrok będzie pełnił rolę okrywania ciała podczas codziennych czynności w domu, to koniecznie wybierz taki model, który będzie miał kieszenie. Dodatkowym atutem może być kaptur, który zapewni użytkownikowi szlafroka dodatkowe ciepło. Jeśli miejsce szlafroka jest w łazience na haczyku, to koniecznie zdecyduj się na taki model, który posiada specjalną pętelkę przy szyi, aby móc swobodnie wieszać okrycie na haczyk.

Jak widzisz, szlafroki nie są dedykowane tylko kobietom, ale również mężczyznom, dlatego, jeśli właśnie takiego rodzaju garderoby Ci brakuje, to koniecznie w niego zainwestuj! Możesz wybrać dowolny kolor i wzór oraz materiał, który będzie pasował przede wszystkim Tobie. Szlafrok przyda Ci się po posiedzeniu w wannie wypełnionej gorącą wodą w towarzystwie pudru do kąpieli! Pamiętaj, że szlafrok będzie służyć przede wszystkim Tobie, dlatego tak ważne jest dopasowanie go do swoich własnych preferencji i gustu.