Jeśli zależy nam, aby polepszyć nasze samopoczucie naturalnymi sposobami, warto zainteresować się aromaterapią. Jest to sztuka, która pomoże nam zarówno złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, jak i stworzyć komfortową atmosferę do odpoczynku. Możemy wprowadzić ją do własnego domu, na przykład do sypialni, gdzie wiemy, że zrelaksujemy się w stu procentach, w pełni wykorzystując wyjątkową moc aromaterapii. 

Na czym tak naprawdę polega aromaterapia?

Technika ta należy do nurtu medycyny naturalnej, nietradycyjnej, mimo tego, praktykowana jest już od wielu, wielu lat i ciągle cechuje się popularnością. Jej podstawę stanowią zapachy, które, odpowiednio użyte, mają pozytywne właściwości. Korzysta się z nich za pomocą olejków eterycznych. Kiedy te przedostaną się do naszego organizmu drogą oddechową, pobudzają w mózgu obszar odpowiedzialny za emocje. W zależności od wybranego zapachu otrzymamy inny efekt. Wyciszenie, uspokojenie, zadowolenie, pobudzenie – to wszystko możemy osiągnąć poprzez olejki.

Aromaterapię stosuje się również przez kontakt ze skórą, na przykład podczas masażu, kiedy to dane produkty wcierane są w poszczególne części ciała lub w czasie kąpieli, gdy to potrzeba jedynie paru kropli, by uczynić z niej niezwykle przyjemną chwilę.

Jak wybrać prawidłowy olejek?

Aromaterapia w Twojej sypialniChcąc wprowadzić aromaterapię do naszego życia, mamy parę sposobów. Po pierwsze, powinniśmy zaopatrzyć się we własne olejki eteryczne. Znajdziemy je w wielu sklepach internetowych bądź stacjonarnych, zajmujących się aromaterapią i nie tylko.

Swój wybór najlepiej oprzeć na naszych preferencjach oraz na tym, jaki wynik chcielibyśmy uzyskać. W zależności od tego, jakie zapachy lubimy, takie też sprawią nam największą radość. Dopilnujmy również, by przedmioty, na jakie się zdecydujemy, były wysokiej jakości, ponieważ tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie udany efekt.

Z racji tego warto samemu zrobić rozeznanie i dopasować olejki pod własne upodobania. Jeśli na przykład walczymy z dolegliwościami gardła, dobrą opcją okaże się olejek miętowy, eukaliptusowy bądź sosnowy. W przypadku bezsenności najlepiej sprawdzi się olejek melisowy lub lawendowy. Jak widzimy, wybór jest bardzo duży. Dzięki temu możemy zakupić takie rodzaje, których odpowiada nam zarówno zapach, jak i przeznaczenie.

Zwróćmy uwagę też na fakt, czy wyznaczone przez nas olejki do siebie pasują. Stanowi to bardzo ważny aspekt – unikajmy mieszania zapachów, gdy nie jesteśmy pewni tego, co robimy. Może to przynieść nieprzyjemne skutki.

Od czego zacząć swoją przygodę z aromaterapią? 

Nauka tej sztuki wcale nie musi sprawiać wrażenie trudnej. Na początek po prostu dolejmy ulubionego olejku do dyfuzora zapachowego, co nie dość, że zagwarantuje wspaniały aromat w naszym pomieszczeniu, to zapewni nam korzyści. Pragnąc utrzymać świeży zapach na długo, do kompletu możemy dokupić coś takiego jak świeca zapachowa w szkle, która spotęguje pożądany efekt.

Następną możliwością staje się inhalacja z olejków eterycznych. Podczas tej czynności należy jednak uważać. Nie wykorzystujemy go doustnie oraz nie używajmy nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Samą inhalację możemy wykonać poprzez użycie specjalnego inhalatora bądź w prostszy sposób, do miski z gorącą wodą dodać parę kropel produktu i spokojnie wdychać opary.

Wyjątkowo przyjemną opcją wydaje się kąpiel z olejkami eterycznymi, dzięki której, poza korzystaniem z dobroczynnych wartości olejków, będziemy w stanie też całkowicie się zrelaksować i wyciszyć.

Aromaterapia a dekoracje do sypialni

Aromaterapię możemy ponadto wykorzystać jako dekoracje do sypialni, w której powinniśmy skutecznie odpocząć i się wyciszyć. Jak to zrobić? Nie ma wątpliwości, że ozdobą nie jest jedynie rzecz fizyczna, ale też coś, czego nie widzimy, ale czujemy, na przykład zapach.

Odpowiedni aromat może stać się niezwykłym atutem naszego wnętrza. Istnieje wiele produktów, które pomogą nam zyskać piękne aromaty. Trafionym wyborem okaże się dyfuzor zapachowy, w którym również skorzystamy z olejków eterycznych. Poza tym możemy przenieść zapach bezpośrednio na nasze przedmioty – skrapiając pościel czy poduszki olejkami. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy, którego właściwości ułatwią nam zasypianie. Oczywiście, to nie wystarczy, aby osiągnąć komfort snu, na jaki zasługujemy. Warto zadbać też o taką kwestię jak na przykład odpowiedni materac, który będzie pasować do naszego ciała oraz preferencji i swoim materiałem zagwarantuje nam niepowtarzalną wygodę i komfort.

Szukając niepowtarzalnych dekoracji, sięgnijmy po kominki do aromaterapii, które często prezentują się w ładnych kształtach i wzorach. Szklane, ceramiczne, drewniane – wybierzmy takie, które będą pasować do naszego wystroju. Nie zapomnijmy o świeczkach, dzięki którym powstanie wspaniała całość.

Dlaczego warto? 

Dajmy ponieść się niepowtarzalnej mocy aromaterapii i wprowadźmy ją do własnego domu. W ten sposób moment relaksu zawsze będzie udany, a niechciane dolegliwości szybko złagodzimy wartościowymi olejkami. Ta naturalna, bezpieczna technika jest zdecydowanie warta wypróbowania. Kiedy raz zaoferujemy jej szansę, nie będziemy mogli wyobrazić sobie życia bez jej dobroczynnych właściwości.