Wielu z nas zna ten scenariusz: budzik dzwoni, ale nie możemy się zmusić do opuszczenia ciepłego, przytulnego łóżka. Wstawanie rano bywa trudne, zwłaszcza gdy za oknem jest ciemno lub zimno, lub gdy czujemy się przemęczeni. Czy istnieją skuteczne metody na pokonanie porannego marazmu? Oczywiście, że tak! Oto kilka sprawdzonych sposobów na walkę z poranną ospałością.

Ustal regularny rytm snu

Problem ze wstawaniem rano może się wiązać z rozregulowanym zegarem biologicznym. Wtenczas nasz organizm nie jest przyzwyczajony do wypoczynku i pracy w określonych porach. Jeśli w ciągu tygodnia wstajemy do pracy bardzo wcześnie rano, a w weekend pozwalamy sobie na sen aż do późnych godzin porannych i kładziemy się do łóżka w środku nocy, to wręcz oczywiste, że trudno nam będzie wstać o 6 rano w poniedziałek. Dlatego też powinniśmy dążyć do tego, aby chodzić spać i wstawać zawsze o tej samej porze każdego dnia, nawet w sobotę i niedzielę. Regularny rytm snu pomaga regulować zegar biologiczny i zwiększa szanse na to, że obudzimy się wypoczęci.

Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu

Ciężko Ci rano wstać z łóżka? Być może nie zwracasz uwagi na odpowiednią długość oraz jakość snu. Bądźmy zresztą szczerzy – mało kto z nas kładzie się do łóżka o 22 wieczorem, jeśli wstaje o 6 rano. Rzeczywistość powinna jednak tak wyglądać, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym snem i budzić się kolejnego dnia wypoczęci. Dorosłym zaleca się minimum 7 godzin snu, a 8 godzin to optymalna długość. Poza tym powinniśmy również zadbać o środowisku naszego wypoczynku, aby mógł się on cieszyć dobrą jakością. Otoczenie, w którym śpisz, powinno być komfortowe oraz przytulne. Staraj się także unikać hałasu, światła i innych zakłóceń. Istotną rolę odgrywa również materac, na którym wypoczywasz. Powinien on być wygodny oraz dopasowany do Twoich potrzeb. Być może model Hilding Electro będzie dla Ciebie odpowiedni. Więcej doskonałych produktów znajdziesz też na tej stronie: www.hilding.pl.

Poranna walka z łóżkiem - jak zmusić się do wstania rano?Nie używaj elektroniki przed snem

Wielu z nas w godzinach wieczornych chętnie korzysta z elektroniki. Przeglądamy telefon, oglądamy telewizje czy pracujemy przy komputerze. W rzeczywistości jednak światło emitowane przez ekrany działa szkodliwie na nasz organizm. Zaburza ono produkcje melatoniny – homronu regulującego sen. Dlatego też przed snem należy ograniczyć korzystanie z elektroniki. Jeśli pozwalamy sobie na kilkugodzinne przesiadywanie przed telewizorem, nasz wypoczynek traci na jakości, w efekcie czego rano trudniej jest nam wstać z łóżka.

Wstawaj stopniowo

Jeśli chcemy zmienić naszą poranną rutynę, a przede wszystkim posiadać więcej motywacji do wstania z łóżka, musimy mieć tego świadomość, że nie każdy z nas będzie w stanie automatycznie budzić się rano. Jedni potrafią gwałtownie wyrwać się z łóżka, zaś inni potrzebują nieco więcej czasu, aby powitać nowy dzień. Jeśli nie potrafisz od razu wstać na nogi, to nic złego! Staraj się wówczas wstawać stopniowo. Ustaw budzik na 10-15 minut wcześniej, a potem powoli, krok po kroku, przyzwyczajaj się do wstawania. Nie pozwól jednak na dodatkowe drzemki, gdyż są one mało pożyteczne i utrudniają poranne wstawanie. Zamiast tego możesz poleżeć jeszcze przez chwilę w łóżku, przeczytać kilka stron książki, obmyślić plan na kolejny dzień.

Wykorzystaj naturalne światło

Światło słoneczne stymuluje produkcję serotoniny, która poprawia nastrój i pomaga się obudzić. Otwórz zatem zasłony lub rolety zaraz po przebudzeniu, a jeśli jest ciemno, zainwestuj w lampę imitującą światło słoneczne. Przebywając ciągle w ciemności, z pewnością nie dobudzisz swojego organizmu i trudniej będzie Ci rano funkcjonować. Jeśli panuje letnia pora, możesz także wyjść chwilę na taras/ogród, przystosować oczy do jasności i słońca oraz pooddychać świeżym powietrzem.

Ruszaj się!

Ruch o poranku jest jak najbardziej zalecany. Nawet krótka sesja rozciągania, jogi czy kilka minut ćwiczeń może przyspieszyć krążenie i pomóc Ci się obudzić. Dzięki temu organizm od razu pracuje i wie, że nadszedł nowy dzień pełen wyzwań. Z tego też względu dużo osób trenuje z rana, jeszcze przed pracą, aby postawić się na nogi. Siłownia, bieganie czy nawet spacer z psem – każde rozwiązanie będzie tutaj dobre!

Stwórz plan dnia

Z racji tego, że nie potrafmy dobudzić się o poranku, często wstajemy na ostatnią chwilę i nie jesteśmy w stanie zrealizować tego, co istotne. Warto więc posiadać konkretny plan dnia, a nawet samej porannej rutyny. Jeśli wiesz, co Cię czeka i masz dobrze zdefiniowane cele na dany dzień, łatwiej będzie Ci zmotywować się do wstania. Zresztą z łatwością można to zauważyć na przykładzie wakacji. Jeśli wybieramy się w podróż, rano o wiele chętniej wstajemy, ponieważ z niecierpliwością czekamy na ekscytujące wrażenia. Znajdź zatem chociaż jedną rzecz w ciągu całego swojego dnia, na którą będziesz się cieszyć i która będzie Cię motywować do wstania rano z łóżka. Dla niektórych wystarczająco motywujące jest dobre śniadanie oraz kawa, zaś dla innych spotkanie z bliską osobą czy wizyta u kosmetyczki.

Zadbaj o poranną rutynę

Odpowiednia poranna rutyna to już połowa sukcesu! Najważniejsze jest tutaj nasze podejście. Jeśli będziemy posiadać negatywny stosunek do nadchodzącego dnia, poranne wstawanie z pewnością będzie trudniejsze. Warto więc zacząć nowy dzień z energią. Zabierz zimny prysznic, wypij kawę, zjedz wartościowe śniadanie. Odpal nawet ulubioną muzykę, która wywoła uśmiech na Twojej twarzy i pobudzi Twój organizm.

Pamiętaj, że każdy jest inny i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Kluczem jest eksperymentowanie i znalezienie rutyny, która najbardziej Ci odpowiada. Z czasem poranna walka z łóżkiem przestanie być tak wielkim wyzwaniem!

Przeczytaj także: Jak wybrać idealny materac do spania?