Seks stanowi nieodłączną część natury ludzkiej. Dostarcza nam przyjemności fizycznej i duchowej. Jednak jak się okazuje, często wiąże się on z odnalezieniem poczucia bliskości, bezpieczeństwa i oddania między parą. W przypadku osób szukających tzw. przygód na jedną noc może on służyć jako element podnoszący poczucie wartości czy stanowi opcję zaspokojenia własnych potrzeb. Niezależnie od przyczyny pchającej nas do łóżka, warto stosować antykoncepcję. A która metoda jest najlepsza?

Czym jest antykoncepcja?

Antykoncepcja to metoda umożliwiająca kontrolę urodzin. Ma na celu zapobiegać zapłodnieniu oraz zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej. Istnieje wiele powodów, przez które decydujemy się na to rozwiązanie, a wynikają one m.in.:

  • ze zbyt małego lub zaawansowanego wieku, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań i zgonów okołoporodowych,
  • z braku możliwości zagwarantowanie rodzinie własnego statusu materialnego,
  • z wysokiego prawdopodobieństwa pogorszenia aktualnego stanu zdrowia,
  • z możliwości urodzenia dziecka z nieuleczalnymi wagami genetycznymi,
  • z poglądów wynikających z nieplanowanego posiadania potomstwa.

Antykoncepcję można podzielić na kilka rodzajów. Ich wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz oczekiwań. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele możliwości, a oto ich wady i zalety!

Antykoncepcja mechaniczna

Jaką metodę antykoncepcji wybraćAntykoncepcja mechaniczna ma za zadanie nie dopuścić plemników do komórki jajowej. Stanowi ona fizyczną barierę, która chroni także przed chorobami wenerycznymi. Wyróżnić tutaj można m.in:
prezerwatywy dla mężczyzn – są łatwo dostępne, tanie i skuteczne, niestety mogą się zsuwać lub pęknąć w trakcie stosunku,
prezerwatywa dla kobiet – główną zaletą jest brak przeciwwskazań do stosowania, a wadą dość duży dyskomfort,
chemiczne środki plemnikobójcze – tanie i łatwe w stosowaniu, jednak często podrażniają i zwiększają ryzyko zarażenia wirusem HIV

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najczęściej zalecanych przez ginekologów metod kontroli urodzeń. Wykazuje się wysoką skuteczność nawet w niewielkich dawkach, jednak nie jest obojętna dla organizmu kobiety. Z uwagi na to ważna jest tutaj wizyta u ginekologa oraz przeprowadzenie odpowiednich badań. Do form antykoncepcji hormonalnej zaliczyć można tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe, plastry zawierające syntetyczne hormony, krążek dopochwowy, zastrzyk w formie iniekcji domięśniowej czy tabletka “dzień po”.

Antykoncepcja długoterminowa

Wyróżniamy tutaj metody trwałe, które wykonywane są w formie zabiegów chirurgicznych. Ich efektem jest bezpłodność kobiety lub mężczyzny. Mowa tutaj o odpowiednio wazektomi (przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów) oraz podwiązaniu jajników. W przypadku długoterminowej antykoncepcji mamy do czynienia z wkładką (spirala), którą umieszcza się wewnątrzmacicznie lub implantami umieszczanymi pod skórą.

Antykoncepcja naturalna

Najmniej skuteczne, jednak chętnie wybierane z uwagi na względy religijne czy poglądowe. Mowa tutaj o prowadzeniu kalendarzyku, dzięki któremu obserwujemy swój cykl i wyznaczyć dzień owulacji. Do innych sposobów zalicza się kontrola temperatury (należy mierzyć ją codziennie rano) czy obserwacja śluzu szyjkowego (biały, gęsty śluz lub jego brak oznacza dni niepłodne).

Jak możemy poprawić jakość stosunku?

Stosowanie antykoncepcji pomaga nam w poprawieniu jakości stosunku z uwagi na świadomość bezpiecznego seksu. Co więcej, na rynku znajdziemy prezerwatywy nawilżane, pokryte na zewnątrz i od wewnątrz dodatkową warstwą lubrykantu. Znajdziemy także modele z wypustkami, smakowe czy zapachowe. Jednak to nie jedyny sposób, w który możemy znacząco poprawić jakość stosunku. Oto trzy sprawdzone sposoby!

Smaczna kolacja

W pierwszej kolejności zacznijmy od miłego spędzenia czasu razem. Najczęściej jest to wyjście na miasto do restauracji – na obiad lub kolację. Smaczna potrawa oraz dobre towarzystwo wprawia nas w doby humor, a tym samym tworzy fundament do udanego wieczoru. Możemy to traktować również jako grę wstępną.

Romantyczna atmosfera

Przed stosunkiem warto stworzyć unikalną i niezwykle romantyczną atmosferę. Pozwoli nam ona wprawić się we flirciarski nastrój oraz sprawi, że nie będziemy się krępować. Postawmy tutaj na płatki róż – najlepiej sztuczne, które można użyć ponownie, którymi obsypiemy łóżko. Lampki wraz ze świecami stworzą przyjemny półmrok, a olejki eteryczne nadadzą sypialni wspaniałego zapachu.

Wygodne łóżko

Bezpośrednio na jakość stosunku wpływa odpowiednie podłoże do spania. W końcu nikt nie lubi wbijających się w ciało sprężyn czy skrzypiącego materacu. Stawiając na wysokiej jakości modele od Hilding Anders, możemy uniknąć tych zmartwień! Znajdziemy je na https://hilding.pl/ oraz w sklepie internetowym SleepingHouse. Wśród dostępnych modeli znajduje się m.in. materac Hilding Conga, Hilding Boogie czy Hilding Dance.

Należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Warto zatem poznać wszystkie typy oraz dowiedzieć się więcej o ich wadach czy też zaletach!