Dieta to pojęcie określające sposób żywienia. Najczęściej kojarzy nam się z odchudzaniem, jednak nie każda dieta ma na celu redukcję masy ciała. Tak naprawdę jedne mogą poprawić stan zdrowia, a inne – pozwolą nam poprawić styl życia. A jakie są obecnie najpopularniejsze diety oraz co warto o nich wiedzieć?

Co warto przemyśleć, wybierając dietę?

Wielu z nas rozważa dietę. Powody mogą być różne – niezadowolenie z aktualnego wyglądu, pogarszający się stan zdrowia czy też po prostu chęć zmiany stylu życia. Jednak, co warto przemyśleć przy wyborze diety? Do podstawowych kwestii zalicza się:

  • nasza samokontrola, która jest niezbędna przy ścisłej diecie wymagającej konkretnych produktów spożywczych oraz stałych godzin posiłków,
  • aktualne samopoczucie psychiczne, fizyczne i emocjonalne, od którego zależy nasze podejście do diety,
  • budżet, który możemy przeznaczyć na poszczególne produkty oraz specjalne suplementy diety,
  • aktualny stan zdrowia, który może narzucać specjalne produkty,
  • poziom naszych umiejętności kulinarnych w przypadku diet wymagających własnoręcznego przygotowania posiłków.

Przechodząc na dietę, warto udać się do specjalistów. W tym przypadku najlepszą opcją będzie dietetyk, który jest w stanie dopasować dietę do naszych preferencji oraz aktualnego stanu. A jakie są obecnie najpopularniejsze diety?

Popularne rodzaje diet – poznaj ich wady i zalety

Najpopularniejsze diety - co warto o nich wiedziećObecnie istnieje wiele diet. Wiele z nich ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a ich efekty są krótkotrwałe. Jednak są też takie, które mimo swojej popularności mają korzystny wpływ na organizm. A jakie są ich wady i zalety?

Dieta śródziemnomorska

Wykazuje ona wysoki potencjał prozdrowotny, gdyż obniża ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jest to jej największa zaleta. Dieta śródziemnomorska może być jednak droga i ograniczać niektóre produkty spożywcze.

Dieta DASH

Jest to odmiana diety śródziemnomorskiej. Skupia się szczególnie na niskiej podaży sodu, a także bazuje głównie na warzywach i owocach. Jest przede wszystkim bardzo zdrowa oraz pozwala obniżyć ciśnienie. Jesteśmy także w stanie dopasować ją do osobistych preferencji. Niestety, nie można tutaj skorzystać z gotowych posiłków.

Dieta wolumetryczna

Inaczej dieta objętościowa, która dzieli jedzenie na 4 grupy pod względem gęstości kalorycznej. Uwzględniając niskokaloryczne posiłki, jesteśmy w stanie schudnąć, mimo jedzenia dużych posiłków. Co więcej, dostarczamy do organizmu wszystkich składników odżywczych. Musimy jednak pogrupować produkty, które chcemy jeść.

Dieta fleksitariańska

Elastyczna dieta wegetariańska, która polega na ograniczeniu mięsa. Wpisuje się zasady w diety planetarnej, a także jest tania i przyjazna dla klimatu. Ma jednak swoje wady, które obejmują samodzielne gotowanie.

Dieta TLC

Pozwala walczyć z wysokim cholesterolem oraz jego następstwami. Oznacza to, że jest niezwykle przyjazna dla naszego serca. Posiłki są tutaj urozmaicone i pełnowartościowe, przez co nie powodują głodu. Niestety, musimy sprawdzać makroskładniki.

Czy dieta wpływa na sen?

Wielu z nas zastanawia się, czy istnieją sprawdzone sposoby na szybkie zaśnięcie https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-szybko-zasnac-sprawdzone-sposoby-na-zasniecie. Wśród nich znajduje się odpowiednia dieta. Wykazano, że restrykcyjny i niskokaloryczny sposób żywienia powoduje pogorszenie jakości snu. Natomiast zbyt kaloryczny jadłospis – nasila uczucie senności w ciągu dnia. NIe ma zatem wątpliwości, że dieta ma znaczący wpływ na jakość i długość naszego wypoczynku. Oprócz tego pamiętajmy, aby ostatni posiłek był lekkostrawny i spożyty trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Chcąc zadbać o zdrowy sen, warto także zadbać o komfortowe łóżko. Można je komponować w trzech prostych krokach. Jakich?

Krok pierwszy – materac

Inwestując w dobry materac https://sleepinghouse.pl/163-materace-200×190-cm, jesteśmy w stanie zadbać o swój stan fizyczny i psychiczny. Wynika to z faktu, iż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała.

Krok drugi – poduszka

Ergonomiczna poduszka do spania odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec porannym bólom głowy oraz sztywności karku.

Krok trzeci – kołdra

Wygodna kołdra dostępna zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jak to jest w przypadku https://sleepinghouse.pl/, gwarantuje właściwy komfort termiczny. Ponadto przyjemnie otula nasze ciało w czasie wypoczynku.