Być może wielu z nas zauważyło, że na przestrzeni dziesięcioleci, człowiek zyskuje coraz więcej dodatkowych kilogramów. Ma to przede wszystkim związek z udogodnieniami, jakie pojawiają się wraz z postępem technologicznym. To właśnie one sprawiają, że nasz tryb życia staje się bardziej siedzący, a spożywane posiłki nie są do końca odpowiednio zbilansowane. Te oraz inne czynniki prowadzą do nadwagi i otyłości, które niekoniecznie korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. 

Czym jest nadwaga i otyłość? 

Nadwaga to stan, w którym nasz organizm zgromadził zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej i klasyfikuje się ją przy BMI powyżej 25, ale poniżej 30. W tym czasie należy podjąć kroki pozwalające na redukcję nadprogramowych kilogramów, a tym samym powrót do właściwej wagi. Jeśli jednak zlekceważymy swój stan, może rozwinąć się u nas otyłość. Definiuje się jako chorobę przewlekłą, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej. Można ją podzielić na:

  • otyłość I stopnia z BMI powyżej 30,
  • otyłość II stopnia z BMI powyżej 35,
  • otyłość III stopnia, inaczej otyłość olbrzymia z BMI powyżej 40.

Otyłość można podzielić na trzy typy. Pierwszym z nich jest otyłość uogólniona, czyli taka, która równomiernie rozkłada się po całym ciele. Drugim – otyłość brzuszna, objawiająca się nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w okolicy brzucha. Stanowi poważne źródło problemów zdrowotnych. Trzecią natomiast jest otyłość pośladkowo-udowa, w której to nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się głównie w okolicy ud i pośladków.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość a psychika człowiekaCoraz więcej mówi się o tym, że ktoś ma predyspozycje genetyczne do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to prawda, gdyż wyróżnia się otyłość monogenową, zespół monogenowy oraz otyłość wielogenową. Jednak nie może być to nasza wymówka, gdyż oprócz tego, do innych przyczyn nadwagi oraz otyłości zalicza się:

  • nieświadome spożywanie nadmiaru kalorii,
  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • brak śniadań,
  • picie za małej ilości wody,
  • wybieranie słodkich napoi,
  • przewlekły stres,
  • brak uczucia sytości,
  • zbyt mała aktywność fizyczna,
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Tak naprawdę głównymi sprawcami nadwagi i otyłości jest niewłaściwe odżywianie się oraz brak ruchu. A do czego może to doprowadzić?

Jak nadwaga i otyłość wpływają na zdrowie człowieka? 

Osoby z nadprogramowymi kilogramami muszą wprowadzić w swoje życie wiele zmian. Wiążą się one większymi ubraniami czy lepiej dopasowanym do nich podłożem do spania. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się materace twarde, które są w stanie zapewnić komfortowy wypoczynek osobom ważącym więcej, niż 100 kg. Jednak jedną z modyfikacji jest także gorsze samopoczucie, które wynika głównie z rozwijających się przez lat chorób. Wynika to z faktu, iż zmaganie się z otyłością w znaczący sposób zwiększa ryzyko:

  • nadciśnienia,
  • miażdżycy,
  • obturacyjnego bezdechu sennego,
  • cukrzycy typu II,
  • udaru mózgu, zawału serca.

Zwiększa się również prawdopodobieństwo na rozwoju nowotworu jelita grubego, trzustki czy prostaty. Jednak to nie wszystko, gdyż otyłość wpływa także na naszą psychikę.

Nadwaga i otyłość a depresja

Nadwaga i otyłość to dla wielu ludzi nie lada problem. Wiemy już, że zachodzą liczne zmiany w naszym organizmie, które są związane z odkładaniem się tkanki tłuszczowej oraz fakt ten w znaczący sposób zwiększa ryzyko wielu chorób. Jednak czy kiedykolwiek pomyśleliśmy o tym, że osoby z nadprogramowymi kilogramami mogą o wiele częściej zapadać na depresję? Jak się okazuje, przyrost masy ciała powoduje zmiany w myśleniu, postrzeganiu i odbieraniu zewnętrznych bodźców. W końcu wielu z nas uważa wygląd za ważny czynniki budowania własnego wizerunku, a nadwaga i otyłość temu nie sprzyja. Zniekształcenie to mocno uderza w samoocenę, co przekłada się do negatywnych myśli, izolacji społecznej i popadaniu w depresję. Warto również zaznaczyć, że osoby zmagające się z depresją mają zwiększoną tendencję do tycia. Fakt ten wynika przede wszystkim z przepisanych leków, częstymi zaburzeniami nastroju, stresem czy innymi czynnikami. Więcej czasu spędzamy wówczas na łóżku, odpoczywając w komfortowych warunkach, jakie zapewniają nam materace twarde, niż aktywnie na świeżym powietrzu – i to też jest zrozumiałe w tej sytuacji. Ofertę takich materacy znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/108-materace-twarde.

Na jakie zaburzenia psychiczne narażone są osoby z nadwagą i otyłością? 

Osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami często sięgają po drastyczne środki w czasie odchudzania. Są nimi diety cud, na których ciężko wytrwać i prowadzi do wycieńczenia aktywność fizyczna. Kwestie te mogą przerodzić się w niebezpieczne zaburzenia odżywiania, takie jak m.in.:

  • anoreksja,
  • bulimia,
  • ortoreksja.

Niestety, coraz częściej osoby z nadwagą i otyłością popadają ze skrajności w skrajność. Należy jednak zaznaczyć, że głodówki, zwracanie pokarmu czy eliminacja licznych produktów nie jest bezpieczna ani zdrowa dla organizmu. Co więcej, są na nie narażone również osoby z prawidłowa masa działa – i o tym też nie można zapominać. Dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia oraz właściwe podejście do jedzenia.

Nadwaga i otyłość stają się coraz powszechniejszym problemem we współczesnym świecie. Ma to związek z licznymi udogodnieniami, które wpływają w negatywny sposób na zdrowy styl życia. Właśnie dlatego warto być świadomym tego, czym tak naprawdę są te choroby oraz co może się z nimi wiązać.

Przeczytaj także: