Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także zmagać się z codziennymi trudnościami. Z uwagi na to, warto zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania. Można je stworzyć m.in. za pomocą licznych dodatków do sypialni, do których zalicza się koc.

Wybór koca – na czym polega?

Decydując się na wysokiej jakości koc, musimy uwzględnić przede wszystkim jego wygląd. W końcu może on również pełnić funkcję narzuty na łóżko. Z uwagi na to, warto postawić na kolor oraz fason, który pozwoli dopasować się do aranżacji sypialni. Poza tym, do jednych z najważniejszych kwestii należy zaliczyć materiał, rozmiar i gramatura. A na czym dokładnie polega wybór przy uwzględnieniu tych parametrów?

Materiał

Jak wybrać koc do salonu?Na rynku mamy szeroki wybór odnośnie kocy wykonanych z różnych materiałów. Różnią się one ceną, jakością i właściwościami. Do najczęściej wybieranych modeli zalicza się:

Rozmiar

Nie bez znaczenia jest także rozmiar koca. Musimy tutaj pod uwagę wziąć długość i szerokość, a wyznacznikiem będzie jego zastosowanie. Co to znaczy? Do łóżeczka dziecięcego zaleca się mniejsze modele, np. 120×90 cm. Natomiast do przykrycia się w czasie chłodnych wieczorów czy jako narzuty na łóżko – modele większe, np. 160×200 cm.

Gramatura

W chłodne wieczory każdy z nas chce się w jakiś sposób ogrzać. W tym celu świetnie sprawdzą się świeczki oraz gruby koc. Jednak, o parametrze tym decyduje gramatura. Modele 200 g/m2 są dość lekkie i cienkie, przez co sprawdzą się latem. Natomiast 340 g/m2 lub 450 g/m2 są ciężkie, solidna i niezwykle ciepłe.

Koc w sypialni

Oczywiście najważniejszym elementem w sypialni jest materac do spania. To właśnie on odpowiada za idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co wspiera kręgosłup oraz stabilizuje sylwetkę. Dobry materac wyróżnia się przede wszystkim:

  • antyalergicznością,
  • higienicznością,
  • wysokim stopniem cyrkulacji powietrza.

A dlaczego warto mieć koc w sypialni? Otóż jeśli umieścimy go pod prześcieradłem lub przykryjemy się nim dodatkowo w czasie snu, to mamy gwarancję odpowiedniego komfortu termicznego. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na wysokiej jakości koc do spania!

Średnio przesypiamy ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczynku, które zapewnić może głównie materac do spania, jednak oprócz tego, chociażby poduszka czy właśnie koc.

Przeczytaj także: