Coraz większa część z nas stwierdza, że sypialnia to ulubione miejsce w całym domu. Być może wiąże się to z jej spokojną atmosferą, która pozwala zapomnieć o problemach związanych z życiem zawodowym lub prywatnym. Stanowi osobistą oazę spokoju, w której wielu z nas znajduje ukojenie po męczącym dniu. Jednak najchętniej spędzamy w niej czas, gdy za oknem pada śnieg, a temperatura jest poniżej zera. A jak przygotować sypialnię na zimę, aby uczyć się w niej komfortowo?

5 kroków umożliwiających przygotowanie sypialni na zimę

Zima zbliża się wielkimi krokami, a my nie wiemy, jak wprowadzić trochę ciepła do swojej sypialni? Nie jest to tak trudne, jak się wydaje, wystarczy tylko zwrócić uwagę na pięć podstawowych kwestii! Obejmują one uporządkowanie sypialni – w końcu wygodna i przytulna sypialnia to czysta sypialni! Można uznać, że każda z pór roku to doskonały pretekst, aby móc skrupulatnie posprzątać całe to pomieszczenie oraz zetrzeć kurz, nawet w ciężko dostępnych miejscach. W przypadku sypialni jest to niezwykle ważne, gdyż może on negatywnie oddziaływać na jakość snu. Po uporządkowaniu przychodzi czas na zmiany w wyglądzie. Mogą one obejmować m.in. wprowadzenie ciepłego, miłego w dotyku dywanu. Można go umieścić w każdym miejscu w sypialni, jednak najlepiej sprawdzi się przy łóżku – w końcu nikt z nas nie lubi dotykać bosymi stopami zimnej podłogi, a zwłaszcza w chłodne dni. Zimowego, często świątecznego klimatu, który kojarzy nam się z grudniem, mogą nadać różnego rodzaju odświeżacze powietrza, świece zapachowe czy nebulizatory olejów eterycznych. Pozwalają one odmienić atmosferę w sypialni, nadając jej delikatnego, przyjemnego zapachu, który dodatkowo może ułatwiać zasypianie. Kolejną zmianą może być kolor. Dotyczy to przede wszystkim dodatków, jednak jeśli chcesz odświeżyć sypialnię i nadać jej nowego charakteru – możesz także pomalować ściany! Idealnymi barwami na zimę, które dodatkowo korzystnie wpływają na sen, są odcienie brązu i szarości. Można jednak wprowadzić akcenty rozjaśniające, np. żółte czy pomarańczowe dodatki. To prowadzi nas do kolejnego kroku, jakim są koce i poduszki, czyli miękkie tekstylia, które mogą dodatków przydać się w mroźne noce. A z czego dokładnie powinno składać się ciepłe i wygodne łóżko?

Materac – jak wybrać?

Jak przygotować sypialnię na zimę?Łóżko składa się również z wielu elementów, które na co dzień stanowią jego podstawowe wyposażenie. Mowa tutaj przede wszystkim o stelażu, czyli niewidocznej na co dzień konstrukcji, pozwalającej na właściwe wsparcie materaca. To właśnie on jest odpowiedzialny za komfortowy wypoczynek oraz przedłużenie żywotności podłoża do spania. Jednak zdrowy sen jest ściśle związany z tym, na czym śpimy. Najlepszym rozwiązaniem do każdej sypialni i to niezależnie od wieku będzie materac do spania. Dlaczego? Otóż mało kto zdaje sobie, że produkty te zostały stworzone specjalnie w celu zagwarantowania nam najlepszych warunków do odpoczynku. Odpowiadają za to wyjątkowe właściwości oraz unikalna budowa materacy, dzięki której bez problemu mogą się one idealnie dopasowane do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób zapewniają:

  • właściwą stabilizację kręgosłupa,

  • regenerację organizmu,

  • złagodzenie dolegliwości bólowych pleców,

  • zminimalizowanie ryzyka rozwijania się schorzeń kręgosłupa,

  • zminimalizowania ryzyka pogłębiania się schorzeń kręgosłupa.

Jednak, aby materac mógł pełnić swoją funkcję, to powinien być prawidłowo dopasowany do potrzeb i preferencji użytkownika. Obejmuje to uwzględnienie takich kwestii jak wiek, stan zdrowia, stopień twardości, rodzaj wypełnienia czy rozmiar.

Kołdra zimowa – czym powinna się wyróżniać?

Kołdra to produkt, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego łóżka – w końcu wielu z nas nie wyobraża sobie komediowego wypoczynku bez przyjemnego wrażenia otulenia, jakie gwarantuje. Co więcej, wielu z nas lubi się do niej przytulać, co również wpływa na wygodę wypoczynku. Jednak docelową funkcją kołdry jest zagwarantowanie nam właściwego komfortu termicznego, co oznacza, że zapobiega przegrzaniu się i wychłodzeniu ciała. Decydując się na kołdry zimowe, warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • rodzaj wypełnienia – najlepsze parametry termoizolacyjne wykazują modele naturalne (składające się, np. puchu kaczego), przez co są idealne na zimę i ciepłe,

  • gramaturę – określa grubość kołdry, a modele zimowe powinny odznaczać się wysoką gramaturą,

  • rozmiar – kołdra nie może być za mała, a z uwagi na nasz wzrost, większość modeli ma długość 200 cm natomiast, jeśli chodzi o szerokość, to zaleca się, aby kołdra była o 20-40 cm szersza niż łóżko.

Ciepła poduszka – czyli jaka?

Poduszki do spania to szeroko dostępne na współczesnym rynku produkty, które możemy nabyć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Ich rolą jest zapewnienie nam jak najbardziej komfortowego snu, a jest to możliwe z uwagi na właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. A jakie modele będą idealne na zimę? O tym mówi, podobnie zresztą jak w przypadku kołdry, rodzaj zastosowanego wypełnienia. Z uwagi na to, poduszki można podzielić na:

  • poduszki naturalne – idealne na zimę,

  • poduszki syntetyczne – sprawdzające się niezależnie od pory roku,

  • poduszki piankowe – również dobre rozwiązanie na zimę.

Poza wypełnieniem, decydując się na wysokiej jakości poduszki do spania, warto również uwzględnić takie kwestie, jak:

  • rozmiar, aczkolwiek większość współczesnych modeli ma wymiary 70×80 cm,

  • rodzaj tkaniny, z jakiej została uszyta poszewka, gdyż powinna być ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne,

  • stopień twardości, przez co jest w stanie zagwarantować najlepsze ułożenie głowy,

  • wysokość, wybieraną na podstawie szerokości barków użytkownika.

Każdy z nas poświęca średnio ⅓ swojego życia na sen. Oznacza to, że warto już dziś zadbać o najwyższej jakości wypoczynek, dzięki któremu będziemy mogli zapewnić sobie zdrowy sen. Można go poznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Charakteryzuje się on wysoką jakością, a także odpowiednią długością oraz głębokością. Jednak na te kwestie wpływa wiele czynników, w tym komfortowe łóżko oraz właściwie urządzona, np. na zimę sypialnia.

Przeczytaj także: