Zdrowy sen, czyli taki, który korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie. Można go poznać po tym, iż rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Wpływa na niego wiele czynników, jednak za najważniejsze uznaje się kołdrę, materac i poduszkę. A czy ma znaczenie to, w jakiej pozycji śpimy?

Spanie na brzuchu a poduszka

Spanie na brzuchu to pozycja, która negatywnie oddziałuje, chociażby na odcinek szyjny, piersiowy czy lędźwiowy kręgosłupa. Oznacza to, że przyczynia się bezpośrednio do rozwoju oraz pogłębienia chorób kręgosłupa. Dodatkowo wywołuje nadmierny ucisk na narządy wewnętrzne, przez co mogą one nieprawidłowo funkcjonować. Jednak dla osób, które preferują wypoczynek w tej pozycji zalecana jest poduszka do spania na boku z pianki termoelastycznej. Aby mogła we właściwy sposób spełniać swoją funkcję, powinna mieć przede wszystkim klasyczny kształt – czyli przypominać zwykłą poduszkę. Sprawdza się również modele w kształcie motyla. Wówczas mają one cztery wypustki tworzące znak X.

Spanie na boku a poduszka

Pozycja do spania a rodzaj poduszkiO wiele zdrowsza pozycja do spania, w porównaniu ze spaniem na brzuchu. Pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo zgagi, zwłaszcza jeśli leżymy na lewym boku. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od tego, na której stronie leżymy, takie narządy będą uciskane w czasie snu. Przy wyborze, za najogólniejszą zasadę uznaje się, że poduszka do spania na boku powinna być tym wyższa, im bardziej miękki jest materac oraz im jesteśmy wyżsi. Może mieć ona klasyczny kształt, jednak zaleca się, aby był to model ortopedyczny. Szeroki wybór takich modeli znajdziesz na Senna Materace.

Spanie na plecach a poduszka

Uznaje się, że ułożenie się na wznak jest najlepszą pozycją do spania dla kręgosłupa. Jest to związane z faktem, iż obciążamy wszystkie stawy i mięśnie. Wówczas masa ciała rozkłada się na łóżku równomiernie, przez co również nie dochodzi do nacisków na narządy wewnętrzne, a krew może swobodnie krążyć. Poduszka do spania na plecach powinna charakteryzować się średnią twardością oraz niewielką wysokością. Wówczas jest w stanie w prawidłowy sposób wspierać górne partie ciała.

Jak materac wpływa na jakość snu?

Elementem, który ma ciągły kontakt z naszą skórą, a także może podkreślić aranżację wnętrza, jest pościel. Powinniśmy ją przede wszystkim dopasować do rozmiarów poduszki (np. pościel 70×80 cm) oraz kołdry (np. pościel 200×220). Jednak nie są to jedyne czynniki, które wpływają na jakość oraz długość snu. Jak się okazuje, materac do spania stanowi najważniejszy element wyposażenia łóżka, gdyż dzięki unikalnym właściwością oraz budowie gwarantuje:

  • najlepsze dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,

  • zdrowy i spokojny wypoczynek,

  • regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym,

  • redukcję dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,

  • minimalizację ryzyka rozwijania się wad postawy i schorzeń kręgosłupa.

Zapewnienie sobie odpowiednich warunków do spania gwarantuje zdrowy sen. Oznacza to, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Obejmuje to nie tylko poduszkę do spania, ale także kołdrę czy materac.