Praca biurowa jest nieodłącznie związana ze spędzaniem wielu godzin przed ekranem komputera. W połączeniu z częstym przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych i nieustannym korzystaniem ze smartfona oczy są narażone na duże obciążenia. Jeśli chcesz zadbać o swój wzrok w środowisku biurowym, skorzystaj z naszych wskazówek.

Stwórz ergonomiczne stanowisko pracy

Jednym z podstawowych czynników wpływających na zdrowie oczu jest ergonomia stanowiska pracy. Jak je zorganizować, aby w codziennej pracy nie narażać wzroku na nadmierne obciążenia?

  • Odległość od monitora – optymalna odległość wynosi od 50 do 70 centymetrów od oczu. Takie ustawienie monitora umożliwia klarowne widzenie i minimalizuje wysiłek oczu.
  • Wysokość monitora – powinna być taka, aby kąt widzenia był prosty. Jednocześnie wyeliminować należy konieczność schylania głowy. Najczęściej wskazuje się, że górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu.
  • Światło – należy zamontować je w taki sposób, aby na ekranie nie pojawiały się odblaski. Warto unikać też oświetlenia bezpośrednio z okna, które może powodować refleksy znacznie obciążające wzrok.
  • Zasada 20-6-20 – to podstawowy nawyk, który warto wykorzystywać w pracy biurowej. Co 20 minut patrz na przedmiot oddalony o 6 metrów przez około 20 sekund. Jest to w stanie w odczuwalny sposób złagodzić doskwierające, uciążliwe zmęczenie oczu.
  • Regulowane meble – w zorganizowaniu ergonomicznego stanowiska pracy pomocne mogą okazać się regulowane krzesło i biurko. Ułatwiają one utrzymanie naturalnej postawy ciała, a tym samym zapobiegają powstawaniu niekorzystnych kątów widzenia.
  • Filtry – warto rozważyć montaż filtra na ekranie. Warstwa antyodbiciowa minimalizuje powstające odblaski i refleksy świetlne, tym samym odciążając oczy.

Odwiedzaj okulistę

Chroń wzrok w biurze! 5 sposobów na zdrowe oczyPodstawą dbania o oczy jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego. Z usług specjalisty warto korzystać przynajmniej raz na dwa lata, a gabinety można znaleźć nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, ale również w niewielkich miejscowościach. Taka profilaktyka pozwala na wczesne wykrywanie problemów wzrokowych. Tym samym możliwe jest zapobieganie schorzeniom oczu oraz bieżące korygowanie powstających wad.

Okulista może zalecić odpowiednie korekty, ćwiczenia i inne środki, które będą pomocne w łagodzeniu zmęczenia oczu wynikającego z długotrwałego korzystania z komputera. Nawyk regularnych wizyt wspiera utrzymanie zdrowych oczy, co jest istotne dla ogólnego dobrostanu i jakości życia. Dodatkowo okulista jest w stanie zauważyć objawy chorób, które wykraczają poza sam narząd wzroku. Mowa tu m.in. o cukrzycy czy nadciśnieniu, które w istotnym stopniu wpływają na zdrowie oczu.

Zadbaj o dietę

Dla utrzymania zdrowych oczu niezwykle ważna jest też zdrowa dieta. Jak składniki warto uwzględnić w jadłospisie, aby cieszyć się dobrym wzrokiem? Przede wszystkim beta-karoten. Jest zawarty w marchewkach, słodkich ziemniakach i dyni. Przekształca się w witaminę A, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki. Duże znaczenie mają witaminy C i E. Znajdziesz je w cytrusach, jagodach czy orzechach. Działają jako przeciwutleniacze i zapobiegają uszkodzeniom komórek.

Oczy mogą wiele zyskać dzięki obecności w diecie tłustych ryb. Łosoś, sardynki czy makrela, są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają zdrowie siatkówki i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu suchego oka. Pod uwagę należy wziąć także unikanie nadmiaru cukru i tłuszczów nasyconych, picie dużych ilości wody oraz dostarczanie ciału produktów bogatych w błonnik.

Wysypiaj się

Na zdrowie oczu wpływa też sen. Koniecznie zadbaj o dobre wyposażenie sypialni. Kup wygodny materac lateksowy 90×200 cm, ergonomiczną poduszkę i wprowadź do swojej codziennej rutyny podstawowe nawyki wynikające z zasad higieny snu. Nocą oczy odpoczywają i regenerują się po codziennym narażeniu na światło i ekran komputera. Jest to czas, w którym komórki mają szansę się odbudować.

Osoby, które zaniedbują sen, są narażone na zaburzenia w zakresie produkcji łez. Wówczas oczy nie są dostatecznie nawilżone, a suchość sprawia duży dyskomfort. Poza tym brak wypoczynku może przyczynić się do pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej. Niektóre badania sugerują, że niedobór snu zwiększa też ryzyko jaskry, która w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem oczu i komfortowo wykonywać pracę biurową, chroń wzrok przed promieniowaniem UV. Jak to zrobić?

  • Okulary przeciwsłoneczne – powinny być wyposażone w filtr blokujący m.in. 99% promieniowania UVB i UVA
  • Pochmurne dni – okulary przeciwsłoneczne warto nosić także podczas pochmurnych dni. Promieniowanie UV przenika przez chmury.
  • Stopień ochrony – kupując okulary przeciwsłoneczne warto zwracać uwagę na etykiety i wybierać jedynie produkty wysokiej jakości, które skutecznie ochronią oczy przed słońcem.
  • Nakrycia głowy – kapelusz czy czapka z daszkiem to totalny must have podczas wyjątkowo słonecznych dni.

Wszyscy pracownicy biurowi powinni mieć świadomość tego, że ich wzrok jest narażony na znaczne obciążenia. Właśnie dlatego jeśli w pracy spędzasz dużą ilość czasu przed ekranem, skorzystaj z naszych rad i codziennie dbaj o swoje oczy.

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje łóżek kontynentalnych?