Poznawanie nowych osób jest niewątpliwie ciekawym doświadczeniem, które otwiera nas na inspirujące znajomości. Jednak to, czy świeżo utworzona relacja ma szansę się utrzymać, zależy przede wszystkim od prezentacji zarówno naszej, jak i drugiej osoby. Duże znaczenie ma tutaj również pierwsze wrażenie, jakie wywołały na sobie obie strony. Według badań ludzie potrzebują około 11 sekund, aby ocenić drugiego człowieka, a ta ocena może na długo zachować się w naszej pamięci. Z czasem jednak zaczyna pojawiać się coraz więcej wątpliwości: czy pierwsze dobre wrażenie faktycznie jest tak istotne? Może to jedynie powierzchowna opinia, a nie kwestia, która rzeczywiście świadczy o nas jako o osobach? Na te pytania odpowiemy sobie w tym artykule!

Efekt pierwszego wrażenia

Efekt pierwszego wrażenia to zagadnienie z psychologii, które jest zwane także efektem aureoli lub efektem halo. Najczęściej jest ono analizowane w kontekście procesów poznawczych, jakie zachodzą w umyśle podczas pierwszych spotkań z nowymi osobami. Wtenczas staramy się automatycznie zrozumieć i ocenić innych, co prowadzi do szybkich wniosków na temat charakteru, inteligencji czy nawet wiarygodności danej osoby. Innymi słowy, mamy tendencję do przypisywania innym ludziom pewnych cech osobowościowych tylko na bazie zewnętrznego wrażenia, jakie na nas oni zrobili. Zgodnie z tym procesem okazuje się więc, że nasze wnętrze wcale się nie liczy, bynajmniej w pierwszych chwilach nowej znajomości, a jedynie nasza wizualna prezentacja. Warto jednak zaznaczyć, że taka ocena rzadko jest obiektywna i poprawna, a tym samym, w późniejszych etapach znajomości, nie ma odwzorowania w rzeczywistości. Są oczywiście od tego wyjątki, w szczególności jeśli mówimy o miłości do drugiej osoby – zazwyczaj już na pierwszym spotkaniu wywiera ona na nas dobre wrażenie.

Co wpływa na pierwsze wrażenie?

Pierwsze dobre wrażenie: czy faktycznie jest tak istotne?Co z kolei wpływa na kształtowaną przez nas opinie na temat drugiego człowieka? Co sprawia, że wywołuje on negatywne lub pozytywne wrażenie? Przede wszystkim dużą rolę odgrywa tutaj wygląd zewnętrzny, mowa ciała, nastawienie oraz zachowanie drugiej osoby. Nawet mimika czy tembr głosu może wpłynąć na to, jaką opinię o niej wyrobimy. Przykładowo jeżeli sposób ubioru drugiego człowieka nie do końca do nas przemawia, lub w naszym odczuciu jest on niechlujny, szybko się do niego zniechęcimy i nie będziemy chcieli dłużej podtrzymywać konwersacji. Z kolei schludny wygląd, pozytywne nastawienie i gest wyciągnięcia ręki na powitanie może utwierdzić w nas dobre przekonanie o drugim człowieku. Będziemy przypisywać mu aprobujące cechy charakteru, takie jak kultura zachowania czy charyzma. Jednak nie bez znaczenia pozostają także nasze uprzedzenia, stereotypy czy inne odgórne opinie, które niestety nierzadko przyczyniają się do tego, iż wyrabiamy o danej osobie złą ocenę. Doświadczenie i indywidualne oczekiwania także mogą mieć wpływ na pierwsze wrażenie drugiej osoby. To z kolei świadczy o tym, że nie zawsze posiadamy kontrolę nad tym, jak w ostateczności wypadniemy w nowym towarzystwie. Przykładowo w czasie randki możemy być gorzej potraktowani tylko z powodu naszego imienia, gdyż takie same nosiła dawna miłość naszego towarzysza. Jeśli ktoś nas zranił, imię to wywołuje w nas negatywne emocje, a tym samym budujemy negatywną opinię o innych osobach o tym imieniu. Na pierwsze wrażenie wpływa zatem naprawdę wiele czynników, a ocenę dokonuje się zaledwie w kilkanaście sekund. Dlatego też nic dziwnego, że zastanawiamy się nad jego sensem.

Czy faktycznie musimy zadbać o dobre pierwsze wrażenie?

Pojawia się więc fundamentalne pytanie: czy warto dbać o dobre pierwsze wrażenie? Z jednej strony ciągle słyszymy, aby nie oceniać książki po okładce, a z drugiej dowiadujemy się, że największe znaczenie w relacjach międzyludzkich ma to, jak wypadniemy podczas pierwszego spotkania. Nierzadko też dochodzą nas słuchy o przypadkach, w których pierwsze wrażenie miało kolosalny wpływ na przyszłość danej osoby. Jaki zatem można wysunąć wniosek? Chcąc czy nie chcąc, jednak trudno zaprzeczyć, że pierwsze wrażenie ma duże znaczenie w kształtowaniu naszego życia. Aczkolwiek powinniśmy pamiętać o tym, aby nie skreślać ludzi, tylko dlatego, iż początkowo wywołali w nas nieprzyjemne odczucie. Niewpadający w nasz gusta ubiór czy pewne uprzedzenia nie stanowią podstawy do tego, aby trzymać się na dystans do danej osoby. Bądźmy świadomi tego, że pierwsze wrażenie może być błędne i mamy prawo się mylić. Jednocześnie jednak starajmy się prezentować jak najlepiej. Sami przecież dobrze wiemy, jak traktujemy innych ludzi, gdy nie zrobili oni na nas dobrego wrażenia. Jeżeli zależy nam na zawarciu nowych, owocnych znajomości lub jeśli staramy się o posadę w nowej pracy, musimy pamiętać o jak najlepszym wizerunku. Dobre pierwsze wrażenie okazuje się być zatem faktycznie istotną kwestią, która nawet ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Nie każdy jednak niestety wie, jak zadbać o swoją prezentację, a tym samym jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jedni zalecają, aby pozostać po prostu sobą i nie udawać kogoś, kim się nie jest. Inni z kolei twierdzą, że odkrycie swojego prawdziwego charakteru na pierwszym spotkaniu może odstraszyć drugą osobę, która szybko się do nas zniechęci. Które rozwiązanie jest więc tym najlepszym? W rzeczywistości żadne z nich. Choć faktycznie nie powinniśmy kryć swojej osobowości pod maską, to także nie należy zbyt mocno akcentować tych cech charakteru, które mogą nie do końca dobrze o nas świadczyć, nawet jeśli nie posiadamy złych intencji. Przede wszystkim ważne jest to, aby zachować pozytywne nastawienie. Uśmiech, pewność siebie, otwartość i uprzejmość to te cechy, które najbardziej cenimy podczas pierwszych spotkań. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, powinniśmy również wykazać zainteresowanie naszym rozmówcą. Koniecznie pokażmy jej, że zależy nam na nawiązaniu relacji. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie być zbyt nachalnym. Czasem lepiej poczekać, aż to druga osoba zrobi pierwszy krok i zainicjuje kolejne spotkanie. Jeśli natomiast wiesz, z kim się spotkasz lub o czym będzie rozmowa, przeprowadź pewien research i przygotuj kilka pytań lub tematów.

Z kolei w trosce o własne zdrowie nie zapominaj o treściwym wypoczynku! Materac lateksowy 80×200 cm z pewnością będzie tutaj doskonałym wyborem, który pozwoli Ci cieszyć się głębokim snem. Ten model, jak i wiele innych wygodnych materaców, znajdziesz m.in. w sklepach w Warszawa.

Pierwsze wrażenie może mieć zatem istotny wpływ na dalszy rozwój znajomości. Szczególnie kluczową rolę odgrywa też podczas rozmowy o pracę czy innych spotkań o charakterze formalnym. Warto więc w tego typu sytuacjach postarać się wywrzeć jak najlepsze wrażenie, dzięki czemu poprawimy swoją pozycję w społeczeństwie i nawiążemy interesujące stosunki z innymi ludźmi.

Przeczytaj także: Materac dla niemowlaka