Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Brak ruchu wiąże się z niezwykle negatywnymi skutkami, które mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. Jednak uprawianie sportu zawsze wiąże się z ryzykiem kontuzji. Urazy zdarzają się w praktycznie wszystkich dyscyplinach! Jak można im skutecznie zapobiegać?
Brak ruchu i jego negatywny wpływ na zdrowie
W dzisiejszym społeczeństwie powszechnym problemem jest prowadzenie siedzącego trybu życia. Praca biurowa i bierny wypoczynek sprawiają, że coraz więcej pojawiających się chorób wynika z braku ruchu! Aktywność fizyczna potrzebna jest m.in. w celu zachowania mięśni i kości w dobrym stanie. Jej brak wiąże się ze znacznym osłabieniem, a czasem prowadzi także do utraty masy kostnej. Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo powstawania wad postawy, bólu pleców, kolan czy łokci. Równie poważnym problemem jest widoczne zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca u osób nieuprawiających sportu. Siedzący tryb życia podnosi ciśnienie krwi i cholesterol, a cały układ krążenia wraz z sercem nie ma okazji do tego, żeby się wzmocnić. Sprawia to, że prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca nieustannie rośnie. Nie można pominąć również kwestii nadwagi i otyłości. Brak ruchu to brak spalania kalorii. Tym samym kontrolowanie poziomu tłuszczu jest bardzo, bardzo trudne! Nadmiarowe kilogramy z kolei mogą prowadzić m.in. do zachorowania na cukrzycę typu 2. Wreszcie, brak ruchu pogarsza samopoczucie psychiczne! Choć mogłoby się wydawać, że są to dwie niezwiązane ze sobą kwestie, to właśnie podczas ćwiczeń są uwalniane endorfiny, a brak ruchu może pogarszać objawy depresyjne i lękowe.
Dlaczego warto uprawiać sport?
Choć sport jest ściśle skorelowany z ryzykiem kontuzji, wiąże się z wieloma korzyściami. Regularny ruch przede wszystkim poprawia kondycję. Wzmacnia się nie tylko wytrzymałość i siła mięśni, ale również układ sercowo-naczyniowy. Dodatkowo, osoby dbające o aktywność fizyczną są zdecydowanie mniej narażone na otyłość i cukrzycę typu 2 niż ludzie zaniedbujący ten aspekt funkcjonowania. Systematyczny ruch w widocznym stopniu zapobiega nowotworom, osteoporozie, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy typu 2 i chorobom o podłożu metabolicznym.
Nie tylko kwestie związane ze zdrowiem przemawiają za tym, że warto uprawiać sport. Ogromną korzyścią jest okazja do budowania nowych relacji. Podczas treningów można poznawać osoby o podobnych upodobaniach i zainteresowaniach, a sporty drużynowe wiążą się z przynależnością do współpracującej grupy oferującej sobie wzajemne wsparcie. Aktywność fizyczna może także wpływać pozytywnie na funkcjonowanie umysłu. Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi do mózgu poprawie ulegają funkcje poznawcze, takie jak pamięć, kreatywność, zdolność do przyswajania nowych informacji oraz umiejętność podejmowania decyzji.
Czynniki zwiększające ryzyko urazu
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu uprawiania sportu warto dokładnie przeanalizować czynniki, które mogą zwiększać ryzyko urazu. Dzięki temu możliwe będzie zapobieganie kontuzjom.
- Niedopasowany sprzęt — bez względu na dyscyplinę sportu, niedopasowany i nieprawidłowo dobrany ekwipunek zawsze zwiększa ryzyko powstania urazu. Zawsze należy korzystać z zalecanych w danej dyscyplinie środków bezpieczeństwa i nosić ochraniacze oraz kask.
- Nieprawidłowa technika — wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie ciało będzie narażone na przeciążenia, a powstanie kontuzji stanie się praktycznie nieuniknione.
- Nieodpowiednia intensywność treningu — zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningu wiąże się z przeciążeniem mięśni i stawów. W przypadku braku przygotowaniu fizycznego i solidnej podstawy kondycyjnej struktury mięśniowe są mocno narażone na uszkodzenia.
- Brak rozgrzewki — rozgrzewka przed treningiem i po jego wykonaniu są kluczowe dla przygotowania stawów i mięśni do wysiłku oraz do stopniowego powrotu do stanu spoczynku.
- Naruszanie zasad bezpieczeństwa — warunki środowiskowe i atmosferyczne również wpływają na prawdopodobieństwo doprowadzenia do powstania urazu. Warto ćwiczyć w optymalnej temperaturze, unikać śliskiej powierzchni i stosować się do zasad panujących na danym obiekcie sportowym.
Jak zapobiegać kontuzjom?
Kontuzjom można skutecznie zapobiegać. Jak to robić? Pierwsza kwestia dotyczy wypoczynku i regeneracji. Każdy sportowiec powinien zadbać m.in. o wyposażenie swojej sypialni. Ciało poddawane dużym obciążeniem podczas treningów powinno mieć dostęp do materaca, który umożliwi mięśniom całkowite rozluźnienia. Dobrym pomysłem będzie z pewnością kupno materaca termoelastycznego. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/197_materace-termoelastyczne-czym-sie-charakteryzuja. W zapobieganiu kontuzjom ważne jest też regularne wykonywanie badań diagnostycznych oraz konsultowanie stanu zdrowia z lekarzem bądź fizjoterapeutą. Pomniejsze czynności, które można wykonać, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazu to stosowanie zdrowej diety, ćwiczenie na dobrze wyposażonych obiektach sportowych i korzystanie z pomocy trenera.
Jak poradzić sobie z kontuzją?
A co zrobić, gdy pojawi się uraz? Większość kontuzji można skutecznie wyleczyć, współpracując z lekarzem i fizjoterapeutą. Aby zmaksymalizować efekty terapii, należy koniecznie dobrze wyposażyć sypialni — najlepiej w wysokiej jakości artykuły sypialniane, takie jak materace ze sklepu internetowego https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zmagają się z problemami z kręgosłupem. Dla nich osiem godzin spędzonych w niewygodnym łóżku może wiązać się z olbrzymim dyskomfortem.
Sport to zdrowie! Jednak aktywność fizyczna powinna być planowana rozsądnie, z dbałością o stosowanie się do wszelkich zasad bezpieczeństwa.