Herbata, tuż obok naparów z suszu owocowego czy ziół, jest od tysięcy lat ceniona za swoje prozdrowotne właściwości. Stanowi napój spożywany przez ponad połowę ludności na świecie, a jej aromat i niepowtarzalny smak doceni chyba każdy. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów herbat, a każda z nich charakteryzuje się czymś innym?

Jakie są rodzaje herbat i czym się wyróżniają?

Herbata to produkt klasyfikowany pod wieloma względami, w tym położenia geograficznego plantacji, pory zbioru liści czy nawet sposób ich obróbki, czyli procesu fermentacji liści. Warto jednak zaznaczyć, że tak naprawdę wszystkie wymienione poniżej rodzaje herbat pochodzą z jednego krzewu herbacianego Camellia sinensis. A czym się różnią?

Herbata czarna

Na rynku jest wiele herbat, jednak do najpopularniejszej zalicza się herbata czarna. Powstaje ona w wyniku czterech procesów. Najpierw poddawane są działaniu wysokiej temperatury, aby móc w kolejnym etapie ulec procesowi fermentacji polifenoli, który trwa ok. 4 godziny. Po zakończeniu następuje suszenie herbaty w celu przerwania zachodzących procesów enzymatycznych. W herbacie czarnej znajdziemy wiele aktywnych biologicznie składników, w tym polifenole, aminokwasy, związki lotne i alkaloidy. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a poprzez regularne picie – może poprawić koncentrację i sprawność myślenia, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 2-3 minuty wodą o temperaturze 95°C.

Herbata zielona

Rodzaje herbat i ich wpływ na zdrowieTen rodzaj nie ulega procesowi fermentacji, gdyż wysuszone świeże liście po procesie więdnięcia poddaje się silnemu podgrzaniu w parze wodnej. Ma to na celu dezaktywację enzymów, które odpowiadają za utlenienie katechin. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że posiada liczne udokumentowane właściwości prozdrowotne, w tym może wspomagać procesy związane z odchudzaniem. Co więcej, wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada również wiele składników, w tym garbniki, aminokwasy witaminy czy minerały. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 1-3 minuty wodą o temperaturze 60-85°C.

Herbata biała

Zaliczana jest do herbat niefermentowanych i najmniej przetworzonych, przez co ma więcej składników odżywczych niż czarna czy zielona. Produkuje się ją z pączków liściowych. Herbata biała wyróżnia się swoim delikatnym i słodkawym smakiem. Zawiera liczne przeciwutleniacze, dzięki czemu dział przeciwnowotworowe i spowalnia procesy starzenia. Co więcej – zawiera kofeinę w większych ilościach, niż inne herbaty, a także odznacza się bogactwem witamin i innych substancji odżywczych. W ten sposób zapobiega miażdżycy czy reguluje poziom cholesterolu we krwi. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 2-5 minuty wodą o temperaturze 75-85°C.

Herbata czerwona 

Zaliczana jest do półfermentowanych, gdyż proces suszenia kończy się przed skręceniem liści. Słynie ze swoich odchudzających właściwości, gdyż zawarte w niej polifenole regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przez co przyspieszają zmianę tłuszczu w energię. Co więcej, regularne picie herbaty czerwonej może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu, poprawy pamięci czy normalizacji ciśnienia. Charakteryzuje się również właściwości antybakteryjnymi i przeciwnowotworowymi. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 1-3 minuty wodą o temperaturze 90-95°C.

Herbata oolong

Inaczej niebieska lub turkusowa, często nazywana również “niedofermentowaną”. Liście herbaty zaraz po zebraniu są suszone na słońcu, a następnie kilkakrotnie wytrząsane. Charakterystyczny smak uzyskuje się w procesie parzenia liści w niskich temperaturach. Wielu znawców twierdzi, że łączy w sobie cechy herbaty zielonej i czarnej, gdyż wyróżnia się właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwmiażdżycowymi. Chroni także przed otyłością, udarem mózgu, a także reguluje poziom cukru oraz insuliny. Przyczynia się również do poprawy stanu skóry, zębów i kości. Tego rodzaju herbata powinna być parzona ok. 1.5 minuty wodą o temperaturze 90-95°C.

Herbata a zdrowy sen, czyli jakie herbaty pomagają zasnąć?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala na właściwą regenerację organizmu oraz zapewnia energię na cały dzień. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z bezsennością, czyli niezdolności do zaśnięcia lub utrzymania wysokiej jakości snu. Z uwagi na to, zdrowym rozwiązaniem jest postawienie na ziołowe preparaty na bezsenność, takie jak, chociażby herbaty! Mogą one bazować na samych ziołach lub stanowić mieszankę herbaty czarnej czy zielonej z ziołami. Aczkolwiek pamiętajmy, że najlepiej sprawdzi się tutaj:

  • herbata z waleriany – poprawia jakość snu i skraca czas zasypiania, jednak jej smak może być nieprzyjemny, dlatego zaleca się dodawanie miodu, np. lipowego,
  • herbata z rumianku – zmniejsza poczucie lęku, tym samym inicjując zdrowy i spokoju sen,
  • herbata z lawendy – wycisza nerwy, minimalizuje skutki stresu i działa antydepresyjnie,
  • herbata z melisy – jej regularne stosowanie zmniejsza bezsenność, a także redukuje występowanie stanów lękowych czy uczucia niepokoju.

Jednak samo picie herbat ziołowych może być niewystarczające, jeśli nie wyposażymy swoje sypialni w wygodne łóżko. Jego podstawowym elementem jest wysokiej jakości materac do spania, który odznacza się wyjątkową budową oraz unikalnymi właściwościami. To właśnie dzięki nim jest w stanie zapewnić nam najlepsze wsparcie sylwetki oraz stabilizacje kręgosłupa. Przy wyborze idealnego dla siebie modelu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym osobiste potrzeby i preferencje.

W dzisiejszych czasach jest wiele różnych czynników, które w mniejszy bądź większy sposób oddziałują na nasze zdrowie. Do nich zalicza się m.in. wysokiej jakości herbata. Pamiętajmy jednak, aby była ona dopasowana od naszych preferencji smakowych oraz odpowiednio zaparzona.

Przeczytaj także: