Herbata, tuż obok naparów z suszu owocowego czy ziół, jest od tysięcy lat ceniona za swoje prozdrowotne właściwości. Stanowi napój spożywany przez ponad połowę ludności na świecie, a jej aromat i niepowtarzalny smak doceni chyba każdy. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów herbat, a każda z nich charakteryzuje się czymś innym?

Jakie są rodzaje herbat i czym się wyróżniają?

Herbata to produkt klasyfikowany pod wieloma względami, w tym położenia geograficznego plantacji, pory zbioru liści czy nawet sposób ich obróbki, czyli procesu fermentacji liści. Warto jednak zaznaczyć, że tak naprawdę wszystkie wymienione poniżej rodzaje herbat pochodzą z jednego krzewu herbacianego Camellia sinensis. A czym się różnią?

Herbata czarna

Na rynku jest wiele herbat, jednak do najpopularniejszej zalicza się herbata czarna. Powstaje ona w wyniku czterech procesów. Najpierw poddawane są działaniu wysokiej temperatury, aby móc w kolejnym etapie ulec procesowi fermentacji polifenoli, który trwa ok. 4 godziny. Po zakończeniu następuje suszenie herbaty w celu przerwania zachodzących procesów enzymatycznych. W herbacie czarnej znajdziemy wiele aktywnych biologicznie składników, w tym polifenole, aminokwasy, związki lotne i alkaloidy. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a poprzez regularne picie – może poprawić koncentrację i sprawność myślenia, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 2-3 minuty wodą o temperaturze 95°C.

Herbata zielona

Rodzaje herbat i ich wpływ na zdrowieTen rodzaj nie ulega procesowi fermentacji, gdyż wysuszone świeże liście po procesie więdnięcia poddaje się silnemu podgrzaniu w parze wodnej. Ma to na celu dezaktywację enzymów, które odpowiadają za utlenienie katechin. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że posiada liczne udokumentowane właściwości prozdrowotne, w tym może wspomagać procesy związane z odchudzaniem. Co więcej, wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada również wiele składników, w tym garbniki, aminokwasy witaminy czy minerały. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 1-3 minuty wodą o temperaturze 60-85°C.

Herbata biała

Zaliczana jest do herbat niefermentowanych i najmniej przetworzonych, przez co ma więcej składników odżywczych niż czarna czy zielona. Produkuje się ją z pączków liściowych. Herbata biała wyróżnia się swoim delikatnym i słodkawym smakiem. Zawiera liczne przeciwutleniacze, dzięki czemu dział przeciwnowotworowe i spowalnia procesy starzenia. Co więcej – zawiera kofeinę w większych ilościach, niż inne herbaty, a także odznacza się bogactwem witamin i innych substancji odżywczych. W ten sposób zapobiega miażdżycy czy reguluje poziom cholesterolu we krwi. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 2-5 minuty wodą o temperaturze 75-85°C.

Herbata czerwona 

Zaliczana jest do półfermentowanych, gdyż proces suszenia kończy się przed skręceniem liści. Słynie ze swoich odchudzających właściwości, gdyż zawarte w niej polifenole regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przez co przyspieszają zmianę tłuszczu w energię. Co więcej, regularne picie herbaty czerwonej może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu, poprawy pamięci czy normalizacji ciśnienia. Charakteryzuje się również właściwości antybakteryjnymi i przeciwnowotworowymi. Tego rodzaju herbata powinna być parzona 1-3 minuty wodą o temperaturze 90-95°C.

Herbata oolong

Inaczej niebieska lub turkusowa, często nazywana również “niedofermentowaną”. Liście herbaty zaraz po zebraniu są suszone na słońcu, a następnie kilkakrotnie wytrząsane. Charakterystyczny smak uzyskuje się w procesie parzenia liści w niskich temperaturach. Wielu znawców twierdzi, że łączy w sobie cechy herbaty zielonej i czarnej, gdyż wyróżnia się właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwmiażdżycowymi. Chroni także przed otyłością, udarem mózgu, a także reguluje poziom cukru oraz insuliny. Przyczynia się również do poprawy stanu skóry, zębów i kości. Tego rodzaju herbata powinna być parzona ok. 1.5 minuty wodą o temperaturze 90-95°C.

Herbata a zdrowy sen, czyli jakie herbaty pomagają zasnąć?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala na właściwą regenerację organizmu oraz zapewnia energię na cały dzień. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z bezsennością, czyli niezdolności do zaśnięcia lub utrzymania wysokiej jakości snu. Z uwagi na to, zdrowym rozwiązaniem jest postawienie na ziołowe preparaty na bezsenność, takie jak, chociażby herbaty! Mogą one bazować na samych ziołach lub stanowić mieszankę herbaty czarnej czy zielonej z ziołami. Aczkolwiek pamiętajmy, że najlepiej sprawdzi się tutaj:

  • herbata z waleriany – poprawia jakość snu i skraca czas zasypiania, jednak jej smak może być nieprzyjemny, dlatego zaleca się dodawanie miodu, np. lipowego,
  • herbata z rumianku – zmniejsza poczucie lęku, tym samym inicjując zdrowy i spokoju sen,
  • herbata z lawendy – wycisza nerwy, minimalizuje skutki stresu i działa antydepresyjnie,
  • herbata z melisy – jej regularne stosowanie zmniejsza bezsenność, a także redukuje występowanie stanów lękowych czy uczucia niepokoju.

Jednak samo picie herbat ziołowych może być niewystarczające, jeśli nie wyposażymy swoje sypialni w wygodne łóżko. Jego podstawowym elementem jest wysokiej jakości materac do spania, który odznacza się wyjątkową budową oraz unikalnymi właściwościami. To właśnie dzięki nim jest w stanie zapewnić nam najlepsze wsparcie sylwetki oraz stabilizacje kręgosłupa. Przy wyborze idealnego dla siebie modelu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym osobiste potrzeby i preferencje.

W dzisiejszych czasach jest wiele różnych czynników, które w mniejszy bądź większy sposób oddziałują na nasze zdrowie. Do nich zalicza się m.in. wysokiej jakości herbata. Pamiętajmy jednak, aby była ona dopasowana od naszych preferencji smakowych oraz odpowiednio zaparzona.