Pierwszym sygnałem do wymiana łóżka lub materaca są zazwyczaj poranne bóle pleców, których ignorowanie może spowodować poważne zwyrodnienia kręgosłupa. Kupno całkowicie nowego mebla nie zawsze jest jednak możliwe – single lub singielki wynajmujący niewielkie mieszkanie nie zawsze chcą decydować się na aż tak poważny zakup. Stąd dobrym rozwiązaniem może okazać się materac nawierzchniowy, który pełni rolę nakładki na materac główny, ale można go również stosować na sofach, kanapach czy zużytych wersalkach, które lata świetności mają już za sobą. Podobnie jak nowoczesny materac piankowy czy hybrydowy, konstrukcja w formie nakładki zapewniać ma właściwe podparcie dla kręgosłupa, pozwalając mięśniom na regenerację. Sprawdź, czym są materace nawierzchniowe, jakie są ich popularne rodzaje i czym kierować się przy przeglądaniu poszczególnych ofert.
Materac nawierzchniowy – czym różni się on od innych tego typu konstrukcji?
Choć powodów do wymiana starego materaca może być wiele, to jedną z głównych przyczyn jest zazwyczaj potrzeba zapewnienia lepszego podparcia kręgosłupa danej osoby. Materace nawierzchniowe spełniają podobne zadanie i nie różnią się pod tym względem od innych materacy używanych obecnie. Te pierwsze konstrukcje robią to jednak w nieco inny sposób – warto pamiętać, że nakładka termoelastyczna na materac główny ma tylko kilka centymetrów grubości (wkładka materaca nawierzchniowego Hilding Blues to 7,5 cm), przez co nie może być stosowana jako oddzielna konstrukcja. Doskonale sprawdza się ona jednak, gdy stare łóżko lub kanapa przestają zapewniać podparcie kręgosłupa, znacząco wpływając na spadek efektywności w ciągu dnia.
Ze względu na swoje rozmiary materac nawierzchniowy można przechowywać nawet na niewielkich przestrzeniach, a dzięki funkcjom składania i łatwego zdejmowania z powierzchni, konstrukcja ta doskonale uzupełni wyposażenie mieszkania singla lub singielki.
Z jakiego materiału wykonane są materace nawierzchniowe?
Tak jak inne popularne konstrukcje dostępne na rynku, materace nawierzchniowe wykonane są głównie z różnego rodzaju pianek zapewniających doskonałe podparcie dla kręgosłupa. W zależności od modelu, spotkać można materace nawierzchniowe, których wkładka została przygotowana z pianki lateksowej, bądź też wysoko- lub termoelastycznej. Ten ostatni materiał idealnie dostosowuje się do użytkownika, głównie dzięki bezpośredniemu reagowania na temperaturę jego ciała. Godnym polecenia rozwiązaniem w tym temacie jest nakładka termoelastyczna na materac marki Hilding Anders (model Tenor) wykonana z pianki FloFom zdolnej do termoregulacji.
Drugim istotnym elementem materaca nawierzchniowego jest pokrowiec. Znaleźć go można również w standardowych materacach, jednak w przypadku nakładek na stare łóżka czy wersalki poszycie musi być wykonane ze znacznie grubszego materiału, ponieważ sam materac nawierzchniowy poddawany jest wyższym obciążeniom. W przypadku materacy Hilding Anders do wyboru jest pokrowiec z nowoczesnych włókien wiskozowych lub dzianiny, który można wygodnie zdejmować dzięki zamkowi rozdzielczemu.
Przy okazji doboru pokrowca warto zwrócić uwagę, by był on hipoalergiczny i zapewniał dobrą wentylację całej konstrukcji, zapobiegając namnażaniu się pleśni grzybów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić osobom wrażliwym i dzieciom. Pokrowce materacy nawierzchniowych marki Hilding Anders można prać w pralce w temperaturze 60°C.
Rodzaje materacy nawierzchniowych – jak wpływają one na jakość snu?
Jednym z głównych podziałów materacy nawierzchniowych, jakie są dostępne na rynku, jest ich poziom twardości. Ze względu na to, że konstrukcje te stosowane są jako nakładki termoelastyczne na materac główny, pozwalają w łatwy sposób regulować stopień twardości całej konstrukcji. Przykładowo materac nawierzchniowy twardy w łatwy sposób pozwala zwiększyć stabilność miejsca codziennego odpoczynku, doskonale wpasowując się w potrzeby osoby o większej wadze i szerszej sylwetce. Tutaj godnym polecenia jest materac Hilding Bass wykonany z przepuszczającej powietrze pianki Velvet Touch.
Materace nawierzchniowe dzieli się również ze względu na rodzaj zastosowanego materiału użytego do wykonania wkładki. Oprócz pianki wysokoelastycznej czy lateksowej stosuje się również nowoczesne materiały uwzględniające temperaturę ciała użytkownika. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej dostosowują się do wszelkich krzywizn ciała danej osoby, zapewniając doskonałe podparcie kręgosłupa, niezależnie od warunków.
Gdzie dobrym rozwiązaniem będzie materac nawierzchniowy?
O tym, jaki materac nawierzchniowy będzie pasował do danej sypialni czy mieszkania, decyduje wiele czynników, jednak w jakich warunkach jego stosowanie może okazać się koniecznością? Przede wszystkim tam, gdzie stare łóżko przestało spełniać swoją rolę i nie gwarantuje już takiego podparcia dla kręgosłupa jak wcześniej. Taka nakładka dobrze sprawdzi się również mieszkaniu osoby wrażliwej lub tej z osłabioną odpornością. Obustronne materace nawierzchniowe nie tylko pozwalają na lepsze dopasowanie twardości, ale również ułatwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny konstrukcji. Materace nawierzchniowe ortopedyczne będą z kolei doskonałym rozwiązaniem dla osób w trakcie odbywanie rehabilitacji, a dodatkowo współgrają one z łóżkami specjalistycznymi.