Narodziny dziecka to niezwykle wyjątkowy czas, na który każdy rodzic chce być jak najlepiej przygotowany. Obejmuje to przede wszystkim zaopatrzenie się w ciuszki, butelkę, smoczek oraz materac. Wiele osób nawet nie pomyśli o jego zakupie, a może on mieć duży wpływ na zdrowie oraz stan kręgosłupa dziecka w przyszłości. Dlaczego?

Dlaczego warto zainwestować w materac dla niemowlaka

Wybór odpowiedniego materaca dla każdego człowieka to inwestycja w lepszy sen oraz zdrowie, co również dotyczy noworodka. Warty uwagi jest fakt, że po narodzinach ludzki kręgosłup nie jest jeszcze prawidłowo ukształtowany, a całe ciało dopiero przystosowuje się do warunków, które tutaj panują. Dlatego największym błędem wpływającym na nieprawidłowe kształtowanie się kręgosłupa dziecka jest jego ciągłe noszenie oraz spanie z nim. W tym czasie kręgosłup nie ma optymalnego podparcia, a nie wykształcone mięśnie nie mają jak go utrzymać. Dlatego warto zainwestować w materac do spania dla dziecka, który jest do niego odpowiednio przystosowany. Niestety ten, na którym my śpimy jest zbyt twardy i nie nadaje się dla nowo narodzonego dziecka. Dodatkowo w ciągu kilku pierwszych miesiącach swojego życia maluszek przesypia 16-18 godzin na dobę. Dlaczego jeszcze warto rozważyć zakup materac dla noworodka?

 

Cechy materaca dla noworodka

W trosce o najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie snu, wielu rodziców zastanawia się, jaki materac wybrać. Otóż materac dla noworodka powinien cechować się:

  • Materac dla noworodka - jaki wybraćsprężystością – nie powinien się zapadać ani odkształcać,
  • średnią twardością – zapewnia ona wygodę maluszkowi nie tylko w czasie snu, ale w także późniejszym czasie na przykład podczas zabawy,
  • przewiewność – zmniejsza ona ryzyko uduszenia dziecka, kiedy leżeć będzie na brzuszku,
  • antyalergicznością – to właśnie przez pierwsze miesiące życia kształtuje się odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, którymi są także alergeny,
  • higienicznością – przypadkowe ubrudzenie materaca przez maluszka może zdarzyć się dość często, dlatego dobrze, aby pokrowiec był wodoodporny oraz możliwy do zdjęcia i wyprania.

 

Jaki powinien być materac dla dziecka?

 Materac dla dziecka powinien mu zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo, a więc prawidłowe podparcie kręgosłupa oraz efektywny sen. Wybierając materac pamiętać należy, aby był on dłuższy od maluszka co najmniej o 20 cm, co zapewnia swobodę ruchów. Ten rodzaj produktu powinien posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty, a także Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Tego rodzaju materace można nabyć w salonie w Warszawie, a idealnym przykładem będzie Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka.

 

Wybierając pierwsze rzeczy dla maluszka warto pamiętać także o materacu. Można go dopasować do wymiarów łóżeczka. Inwestycja ta na pewno zwróci się w przyszłości w postaci zdrowego kręgosłupa!