Joga to aktywność zyskująca coraz większą popularność w różnych zakątkach świata. Jej rozumienie jest bardzo różne – dla niektórych wiąże się z duchowością, a dla innych sposobem pracy nad aktywnością fizyczną. Joga może być także drogą do osiągnięcia równowagi i regularnego rozwijania się.

Czym jest joga?

Z perspektywy historycznej, joga była systemem duchowym. Medytacje i ćwiczenia fizyczne miały za zadanie oczyścić percepcję, przez co osoba praktykująca miałaby ujrzeć realną rzeczywistość. W kulturze wschodniej nadal joga funkcjonuje w tej formie. Jednak w Europie kojarzona jest raczej z systemem ćwiczeń fizycznych, które wiążą się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Jakie elementy jogi wykorzystywane są podczas ćwiczeń w krajach zachodnich? Przede wszystkim asany – czyli pozycje ciała. Ich zadaniem jest usunięcie napięć z ciała poprzez wzmacnianie mięśni i ich rozluźnianie. Dodatkiem są pranajamy, czyli ćwiczenia oddechowe, a nieco rzadziej nawiązuje się także do zaleceń etycznych. Jeśli zastanawiasz się, czy joga to dobra aktywność dla siebie, a także szukasz inspiracji dla innych, nowych nawyków, które korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie i urodę, koniecznie odwiedź stronę https://lifestylowy.com.pl/kategoria/zdrowie-i-uroda/.

Korzyści płynące z praktykowania jogi

  • Regularne praktykowanie jogi może wiązać się z wieloma korzyściami– zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. W jakich sferach życia ćwiczenie różnych asan może okazać się przydatne?
  • Rozluźnienie i wzmocnienie mięśni – ćwiczenia rozciągają mięśnie, więzadła i ścięgna, tym samym wzmagając uczucie rozluźnienia. Dodatkowo zwiększają siłę poprzez wykonywanie ćwiczeń wykorzystujących obciążenie własnego ciała.
  • Zwiększenie poziomu energii – joga, podobnie jak inne rodzaje wysiłku fizycznego, podnosi poziom energii i korzystnie wpływa na nastrój dzięki wydzielaniu się w trakcie ćwiczeń dopaminy i serotoniny.
  • Złagodzenie stresu – ćwiczenie jogi wiąże się z nauką oddechu. Tkanki otrzymują więcej tlenu, płuca zaczynają lepiej funkcjonować, a ciało pozbywa się nadmiarowego stresu.
  • Nauka uważności – skupienie na ruchach poszczególnych części ciała i na oddechu uczy skupienia na teraźniejszości.
  • Niwelowanie dolegliwości bólowych – praca nad rozluźnieniem mięśni może zniwelować m.in. ból kręgosłupa – w szczególności w połączeniu z odpowiednią higieną snu i wyposażeniem sypialni w wygodny materac z oferty renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl/.

Joga jako narzędzie samorozwoju - osiągnij równowagę w codziennym życiuJoga, a terapia

Joga może stać się ważnym elementem uzupełniającym terapię. Potwierdza to m.in. wprowadzanie tego rodzaju ćwiczeń w ośrodkach leczenia uzależnień. Skoncentrowane przebywanie tu i teraz wiąże się z koniecznością bycia sam na sam z własnymi myślami. Jest to bezpośrednio związane z nauką uważności i technik prowadzących do dostrzegania zniekształceń myślowych. Podstawowym elementem w wielu nurtach terapeutycznych jest też nauka technik relaksacyjnych i wyobrażeniowych. Są to elementy nieodłącznie związane z ćwiczeniem jogi. Regularnie wykonywane asany i pranajamy nie zastąpią psychoterapii, ale mogą stać się jej wartościowym uzupełnieniem.

Jakie nawyki wprowadzić do swojego życia, aby zmaksymalizować efekty jogi?

Joga to doskonały sposób na podniesienie jakości swojego codziennego funkcjonowania. Jednak warto połączyć ją z innymi zdrowymi nawykami, aby zmaksymalizować jej dobroczynny wpływ na ciało i umysł.

Zdrowa dieta – zarówno dla zdrowia ciała, jak i umysłu, konieczne jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Witaminy i minerały w optymalnych ilościach zapewnią organizmowi siłę na ćwiczenia – w przeciwnym razie, praktykowanie jogi może stać się przykrym obowiązkiem.
Regularny, zdrowy sen – joga to doskonały sposób na relaks i wypoczynek. Jednak podstawą bycia wypoczętym jest sen. Sypialnia powinna być wyposażona w wygodny materac – na przykład jeden z dostępnych w asortymencie sklepu https://abcsnu.pl/11-materace-piankowe – a rutyna snu powinna być systematycznie zachowywana. Brak uregulowanego rytmu dobowego uniemożliwi uzyskanie relaksu, który może zagwarantować joga.
Kontakt z naturą – joga może skutecznie obniżać poziom stresu. Aby to było realne, warto zadbać o codzienny kontakt z zielenią. Natura ułatwia relaks i oczyszczenie umysłu z nadmiaru trosk dotyczących codziennych obowiązków.
Balans i równowaga – aby możliwe było uzyskanie korzyści związanych z praktykowaniem jogi, należy koniecznie zadbać o równowagę między pracą, a wypoczynkiem. Dzisiaj króluje kultura produktywności. Nadmiar obowiązków prowadzi szybko do przepracowania i przebodźcowania – a to uniemożliwia relaks i efektywną regenerację sił.

Rola samorozwoju w codziennym funkcjonowaniu

Joga to aktywność, dzięki której można zmniejszyć ilość stresu, nauczyć się uważnego funkcjonowania i poprawić stan fizyczny ciała. Ta droga samorozwoju prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia, psychicznego komfortu funkcjonowania, a tym samym wpływa korzystnie na jakość życia prywatnego i zawodowego. Dbanie o samorozwój i swój dobrostan prowadzi do dobrego i satysfakcjonującego życia, a joga może być jednym ze środków do osiągnięcia tego celu.

Joga jest narzędziem, które można skutecznie wykorzystać na wielu, różnych płaszczyznach. Może służyć do poprawy kondycji fizycznej, zminimalizowania poziomu stresu, nauki uważności, a nawet stać się po prostu miłym sposobem spędzania czasu. Bez względu od celu, do którego ma prowadzić – zawsze przyczynia się do samorozwoju i poprawy jakości życia.

Materiał partnera abcsnu.pl