Demencja to poważna choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Polega na stopniowym obniżeniu sprawności umysłowej. Funkcje poznawcze zaczynają gorzej działać, przez co chory może mieć problem z codziennym funkcjonowaniem. Czy możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji? Sprawdź!

Demencja – co to za choroba?

Demencja to choroba mózgu, która kojarzy nam się głównie z osobami starszymi. Nie oznacza to jednak, że wszyscy seniorzy są skazani na jej wystąpienie. Ryzyko demencji może zwiększać się na skutek różnych czynników, takich jak na przykład podeszły wiek. Najczęściej jednak dotyczy osób po 65 roku życia. Warto wiedzieć, że inna nazwa tej przypadłości to zespół otępienny. Jej głównym objawem jest osłabienie funkcji poznawczych. Możemy wyróżnić różne typy demencji – najbardziej powszechnym rodzajem jest choroba Alzheimera, która dotyka nawet 50-60% przypadków. Wyszczególnia się też demencję naczyniową, otępienie z ciałami Lewy’ego oraz najrzadsze otępienie czołowo-skroniowe, o którym mówimy w odniesieniu do 10-15% chorych.

Demencja oddziałuje na zdolności poznawcze i sprawność umysłową. Może też wywołać upośledzenie uwagi, mowy czy orientacji. Nierzadko przyczynia się też do zaburzenia postrzegania rzeczywistości. Chory inaczej postrzega codzienność, co wpływa na jego niecodzienne zachowania czy przeświadczenia.

Co jest źródłem demencji?

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji?Demencja bardzo często powiązana jest z podeszłym wiekiem, jednak musimy mieć na uwadze to, że do jej wystąpienia może przyczynić się wiele różnych aspektów. Na pojawienie się tej dolegliwości wpływ ma między innymi nadużywanie używek, w tym alkoholu czy substancji psychotropowych. Znaczenie mają również urazy, krwiaki pourazowe lub guzy mózgu. Bardziej narażone mogą być też osoby cierpiące na padaczkę, choroby nerek, tarczycy lub wodogłowie. Większe ryzyko występuje również przy niedoborze istotnych elementów, takich jak witamina B12 czy kwas foliowy. Istotną rolę odgrywają ponadto czynniki genetyczne.

Jakie są objawy demencji?

Demencję możemy rozpoznać po charakterystycznych objawach związanych z pogorszeniem sprawności umysłowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jej rozwój jest stopniowy. Z tego powodu nie powinniśmy bagatelizować nawet małych oznak, ponieważ z czasem mogą przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Główne objawy demencji to między innymi pogorszenie się pamięci i zapominanie o ostatnich wydarzeniach. Chory może mieć tendencję do ciągłego zadawania tych samych pytań, ponieważ zapomina o tym, że wcześniej już zdążył o coś zapytać. Może też doświadczyć zaburzeń mowy i trudności w dopasowywaniu odpowiednich słów. Pojawiają się nagłe wahania nastroju, którym towarzyszy przede wszystkim niepokój i drażliwość. Osoba chora na demencję będzie miała problem w poprawnej ocenie zagrożeń, co może okazać się dla niej niebezpieczne. Często występują też kłopoty z orientacją, koncentracją czy liczeniem. Powszechne jest to, że chorzy nie posiadają kontroli nad swoimi finansami. Może też się okazać, że tracą zainteresowanie swoją pracą, hobby czy innymi zainteresowaniami. Mimo tylu różnych oznak osobom cierpiącym na demencję ciężko jest przyznać się do błędu czy pomyłki.

Aktywność fizyczna

Badania wskazują, że jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka pojawienia się demencji jest uprawianie regularnej aktywności fizycznej. Osoby, które nie dbają o codzienny ruch, są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zespołu otępiennego. Różnica między tymi, którzy dużo się ruszają, a tymi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, wynosi nawet 30%. Wynika to z tego, że wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu. Kiedy jesteśmy aktywni, występujące w naszym mózgu synapsy, czyli połączenia, za sprawą których neurony podają sobie sygnały, są znacznie lepiej chronione. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w procesie myślenia. Nawet krótka aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ. Nie tylko pomoże zadbać nam o zdrowie mózgu, ale też oddziałuje korzystnie na nasze ogólne samopoczucie.

Zróżnicowana dieta

W profilaktyce demencji bardzo ważne znaczenie ma zdrowa, zróżnicowana dieta. Należy dopilnować, aby w naszym jadłospisie znalazły się produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę B12 oraz antyutleniacze, które skutecznie eliminują wolne rodniki. Dużą ilość witaminy B21 znajdziemy między innymi w wątróbce czy tłustych rybach, takich jak tuńczyk, makrela lub łosoś. Antyutleniacze są obecne w zielonej herbacie, owocach, w tym w malinach, borówkach czy truskawkach, a także w przyprawach typu cynamon, kurkuma, imbir bądź oregano. Dobre źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych to z kolei awokado, oliwa z oliwek, słonecznik, migdały czy olej rzepakowy.

Jakościowy wypoczynek

Dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu niezbędny jest również jakościowy wypoczynek. Kiedy śpimy, nasz organizm się regeneruje, tkanki się odnawiają, a w umyśle dochodzi do niezwykle istotnego procesu uporządkowywania i zapamiętywania informacji. Ilość snu odpowiada też za naszą koncentrację i nastrój. Jeśli chcemy mieć pewność, że skutecznie się odprężymy, powinniśmy zadbać o komfortowe otoczenie snu. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego materaca, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Aby wybrać taki model, warto udać się do sklepu stacjonarnego Warszawa, gdzie na własne oczy będziemy mogli zobaczyć dostępne produkty. Jeśli wolimy zakupy przez internet, odwiedźmy stronę https://fit4sleep.pl/. Gdy będziemy się regularnie wysypiać, zauważymy wiele pozytywnych skutków – będziemy mieć więcej energii i motywacji, które będziemy mogli wykorzystać między innymi do tego, aby wykonać codzienny trening.

Demencja to przypadłość, która jest niezwykle uciążliwa nie tylko dla samego chorego, ale i dla osób, które się nim opiekują. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć ryzyko jej pojawienia się. Podstawą będzie regularny wysiłek fizyczny, zróżnicowana dieta czy unikanie używek.

Przeczytaj także: 4 sposoby na czysty i świeży materac