Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Bardzo chętnie sięgamy po nią rano, kiedy chcemy się pobudzić, a także po południu, gdy często łączymy ją z czymś słodkim. Czy zastanawialiśmy się jednak nad tym, jak kawa wpływa na organizm? Dowiedz się więcej!

Poprawa koncentracji

Jednym z głównych pozytywnych skutków picia kawy jest poprawa koncentracji i pobudzenie umysłu. Wynika to z obecności kofeiny, która zwiększa ilość produkowanej adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Powoduje to, że zyskujemy więcej energii. Nasz ośrodkowy układ nerwowy się uaktywnia. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a bicie serca przyspiesza. Dzięki temu możemy zredukować poczucie zmęczenia i uzyskać motywację do działania. Kofeina niweluje senność, dlatego po kawę sięgamy chętnie rano, kiedy potrzebujemy się pobudzić.

Źródło antyoksydantów

Warto zwrócić uwagę nie tylko na pyszny smak kawy, ale również jej skład. Okazuje się, że kawa jest bogatym źródłem związków bioaktywnych, w tym antyoksydantów. Znajdziemy w niej związki polifenolowe, które wykazują działanie Czy kawa jest zdrowa? Sprawdź, jak wpływa na organizm!antyoksydacyjne. Są to składniki, które zwalczają wolne rodniki, które są między innymi odpowiedzialne za przyspieszenie procesu starzenia. Wolne rodniki działają szkodliwie na białka, lipidy czy nawet DNA. Uszkadzając je, prowadzą do wywołania poważnych chorób, jak na przykład nowotwory. Dzięki wysokiej ilości antyoksydantów w kawie możemy ograniczyć ich negatywne oddziaływanie i ograniczyć oznaki starzenia się skóry. Należy mieć jednak na uwadze, że taki efekt zapewni kawa dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła.

Stymulacja procesów trawiennych

Źródła podają, że kawa może mieć również pozytywny wpływ na procesy trawienne. Wspomaga perystaltykę jelit, pobudzając aktywność jelita grubego. Uważa się, że kawa może również przyspieszać metabolizm. Dzięki niej możemy spalić większą ilość kalorii w ciągu dnia. Co ciekawe, kawa może również ograniczać nasz apetyt, dlatego jest chętnie pita przez osoby będące na diecie. Korzystnie działanie kawy można zauważyć również w procesie spalania tłuszczu – powoduje szybszy jego rozkład na glicerol i kwasy tłuszczowe. To związki, które następnie nasz organizm może wykorzystać jako źródło energii. Z tego względu kawa sprawdzi się również u tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

Kawa a leki

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że kawa może polepszać działanie leków przeciwbólowych, gwarantując ich lepszą skuteczność. Z tego względu jest czasem wykorzystywana w składzie środków zmniejszających ból, które możemy dostać bez recepty. Kawa sprawdza się przede wszystkim w minimalizowaniu napięcia mięśniowego, co okazuje się szczególnie pomocne przy migrenach oraz bólach menstruacyjnych.

Ile kawy można pić dziennie?

Zapoznanie się z pozytywnymi właściwościami kawy może sprawić, że jeszcze chętniej będziemy sięgać po ten napój. Powinniśmy mieć jednak na uwadze fakt, że nadmiar w tym przypadku również nie jest wskazany. Optymalna ilość kofeiny, którą możemy spożyć w ciągu dnia, to maksymalnie 400 mg kofeiny. Jest to mniej więcej 3/4 kubki kawy dziennie. Jeśli nie dopilnujemy tej granicy, możemy doświadczyć przykrych objawów.

Nie należy przesadzać z ilością kawy, nawet jeśli uwielbiamy jej smak. Wypicie kilku filiżanek wiąże się bowiem z dostarczeniem dużej ilości kofeiny do organizmu. Kofeina to składnik, który ma szczególnie negatywny wpływ na nasz sen. Wynika to z tego, że zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację zegara biologicznego. Może sprawić, że nawet późno w nocy nie będziemy odczuwać senności. Kiedy już uda nam się zasnąć, nasz wypoczynek będzie wyróżniał się bardzo słabą jakością. Możemy częściej się przebudzać. Czas trwania snu głębokiego zostanie skrócony, a wydłuży się sen lekki. Na skutek tego rano możemy obudzić się zmęczeni i pozbawieni energii. Aby zapobiec takiemu efektowi, należy ograniczyć ilość spożywanej kawy. Dobrze, aby zrezygnować z picia kawy na krótko przed zaśnięciem. Wtedy poziom kofeiny będzie bowiem najwyższy.

Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o jakość naszego wypoczynku, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w nowy materac. Może się okazać, że trudności ze snem wynikają nie tylko z picia dużej ilości kawy, ale i niekomfortowego podłoża snu. W tym wypadku warto udać się do sklepu stacjonarnego Warszawa, w którym będziemy mogli samodzielnie przetestować dostępne modele materacy i wybrać ten idealny dla nas.

Kto nie powinien pić kawy?

Nie dla wszystkich osób kawa będzie miała korzystne działanie. Zrezygnować powinni z niej między innymi ci, którzy zmagają się z dolegliwościami na tle gastrycznym, takimi jak na przykład wrzody żołądka, kamica żółciowa, choroby trzustki czy nadkwasota. Wynika to z tego, że kawa pobudza produkcję kwasu żołądkowego, który może zadziałać szkodliwie w tym przypadku. Odstawienie kawy będzie konieczne dla kobiet w ciąży i karmiących matek, jako że kofeina może przeniknąć do łożyska lub mleka. Wówczas warto przerzucić się na wersję bezkofeinową. Kawa nie będzie dobrym wyborem również dla tych, którzy cierpią na nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca.

Kawa może wpłynąć negatywnie ponadto na osoby, które zmagają się z silnym niepokojem czy nerwicą. W ich przypadku kofeina może sprawić, że staną się jeszcze bardziej nerwowe i niespokojne. Ich bicie serca znacznie przyspieszy, co może wzbudzić silny dyskomfort. Kawa przyczynia się do zwiększenia produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu, który jest odpowiedzialny za te przykre dolegliwości.

Choć kawa w różny sposób wpływa na nasz organizm, nie można ukryć, że trudno wyobrazić sobie bez niej życia. Picie kawy to swoisty rytuał, który sprawia nam wiele przyjemności. Warto jednak nie przesadzać z ilością spożywanej kawy, ponieważ może to obniżyć jakość naszego snu.

Przeczytaj także: Porozmawiaj ze zmarłym we śnie – sennik i tłumaczenia