Opadająca powieka może być zarówno estetycznym zmartwieniem wielu osób, jak i potencjalnym źródłem innych kłopotów zdrowotnych. Część osób ma ją od zawsze, ale najczęściej pojawia się lub uwydatnia w okresie starczym. W poniższym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest opadająca powieka oraz jakie są przyczyny jej powstawania. Opiszemy także objawy tego schorzenia oraz możliwe sposoby leczenia, których jest kilka. Jeśli posiadasz opadającą powiekę i chcesz się dowiedzieć o niej czegoś więcej, to koniecznie czytaj dalej!
Czym jest opadająca powieka?
Opadająca powieka to nic innego, jak schorzenie powodujące zmniejszenie szpary powiekowej, co znacznie utrudnia prawidłowe widzenie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opadająca powieka może dotyczyć zarówno dzieci, nastolatków, osoby dorosłe, jak i te w podeszłym wieku. Najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia jest jeden objaw, a mianowicie tytułowa opadająca powieka, która może występować na jednym oku lub na dwóch jednocześnie. Wiele osób uważa, że jest to tylko defekt kosmetyczny, który nie jest wizualnie ładny, jednak w wielu przypadkach zaawansowanej choroby, może ona doprowadzić do niedowidzenia, co może z kolei mocno utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków lub innych czynności. Niektóre osoby, które są posiadaczami opadającej powieki, muszą specjalnie ustawiać głowę pod odpowiednim kątem, aby móc cokolwiek zobaczyć, co może wywoływać bóle głowy, szyi, barków oraz inne różne zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym. Oczywiście podobnie, jak wiele innych schorzeń, opadająca powieka może mieć także negatywny wpływ na psychikę osoby chorującej, powodując problemy z samoakceptacją oraz odepchnięcie od grupy rówieśniczej.
Poznaj przyczyny opadającej powieki!
Opadająca powieka, podobnie, jak wiele innych schorzeń, może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. U wielu osób schorzenie to rozwija się wraz z wiekiem, ponieważ w senioralnym okresie życia w organizmie znacznie spada poziom kolagenu, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za jędrność skóry. Dodatkowo warto wiedzieć, że skóra na powiece jest niezwykle cienka, co sprawia, że jest znacznie bardziej narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Bardzo często opadająca powieka może być spowodowana budową oka, co można nawet zauważyć u noworodków, których skóra na powiece jest dłuższa niż normalnie. Przyczyną pojawienia się opadającej powieki może być także uszkodzenie nerwu okoruchowego, uszkodzenia jądra nerwu w mózgu oraz uszkodzenie unerwienia gałek ocznych. To schorzenie można zauważyć również po porażeniu mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych. Oczywiście opadająca powieka może mieć przyczynę w zmianach nowotworowych oraz cukrzycy. Najczęściej jednak to schorzenie jest uwarunkowane genetycznie i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektórzy lekarze twierdzą, że przyczyną opadającej powieki może być także noszenie niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych, nieodpowiednia higiena oczu oraz pocieranie powiek. Co ciekawe, opadająca powieka może pojawić się także w przypadku odczuwania długotrwałego stresu.
Jakie są objawy opadającej powieki?
Wiele osób uważa, że opadająca powieka ma tylko jeden objaw, a mianowicie właśnie opadnięcie górnej powieki w oku. Jednak wiele osób odczuwa potrzebę częstego dotykania powieki, wysokiego unoszenia brwi w celu poprawy widzenia oraz ciągłego przekrzywiania głowy. Można to zauważyć zwłaszcza u dzieci, które na swój sposób próbują sobie poradzić z tym schorzeniem. U osób dorosłych może pojawić się dodatkowo unoszenie jednej brwi, co ma za zadanie podnieść komfort widzenia otoczenia.
Poznaj możliwe sposoby leczenia opadającej powieki!
Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych metod leczenia opadającej powieki, które mocniej lub słabiej ingerują w nasze ciało. Jak pozbyć się opadającej powieki?
- Domowe sposoby na opadającą powiekę – jednym z bardziej naturalnych sposobów na opadającą powiekę są różnego rodzaju okłady. Można w tym celu użyć schłodzonego świeżego plasterka ogórka lub wcześniej zaparzonych i wystudzonych torebek herbaty. Te domowe sposoby sprawią, że powieka stanie się bardziej napięta oraz poprawi ogólny stan swojego wyglądu. Innym sposobem na opadającą powiekę są różnego rodzaju ćwiczenia, które także możesz wykonywać codziennie w domu. Polegają one na szerokim otwieraniu oczu i unikaniu jednoczesnego marszczenia czoła. Możesz także spróbować delikatnie unieść powieki i w tym samym momencie nacisnąć skórę znajdującą się tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. To ćwiczenie z kolei wzmocni mięśnie wokół oczu i poprawi wygląd powiek.
Jeśli Twój problem opadającej powieki jest bardzo zaawansowany, to koniecznie zgłoś się do lekarza lub specjalisty od medycyny estetycznej, który dokładnie zbada Twoją przypadłość, odpowie na wszystkie nurtujące pytania i zapewni najlepszą opiekę medyczną. W jaki jeszcze sposób można poradzić sobie z opadającą powieką?
- Plastyka powiek – znaczna część osób cierpiących z powodu opadającej powieki decyduje się na plastykę powiek, czyli blefaroplastykę. Jest to zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa żadnego bólu. Jak wygląda taki zabieg? Lekarz na początku wykonuje niewielkie nacięcia, na następnie wycina wąski pasek skóry i usuwa zbędną tkankę tłuszczową spod powieki, czyli tak naprawdę pozbywa się skóry, która stanowiła opadającą powiekę. Następnie specjalista zszywa wcześniej wykonane przecięcie. Jeśli martwisz się o blizny, to w tym miejscu musimy Cię zapewnić, że są one niewidoczne, ponieważ lekarz wykonuje je w naturalnych załamaniach powiek.
Teraz już z całą pewnością wiesz wszystko o opadającej powiece! Jeśli zmagasz się z tym problemem, to koniecznie zgłoś się do lekarza, który na pewno spróbuje Ci pomóc. Pamiętaj także, że w wielu przypadkach jakichś schorzeń pomóc może także codzienne dbanie o siebie poprzez bogatą dietę, regularne ćwiczenia oraz dobry sen. To ostatnie zapewnić Ci może świetnej jakości materac. Nie wiesz, jaki wybrać? Koniecznie sprawdź podział materacy ze względu na zastosowanie. Swoje nowe łóżko możesz kupić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym znajdującym się na przykład w mieście Warszawa. Tam z całą pewnością znajdziesz, to czego szukasz!