Spóźniający się okres wywołuje wiele niepokoju. Jest to sytuacja, w której kobieta przede wszystkim zaczyna podejrzewać ciążę. Warto jednak wiedzieć, że opóźnienie miesiączki może wynikać z wielu innych powodów, a tym samym nie musi od razu oznaczać dziecka. Różne czynniki wpływają na kształtowanie się cyklu menstruacyjnego – często nie trwa on równe 28 dni, jak wzorce przedstawione w poradnikach dla kobiet, a może się różnić o kilka dni w przód lub tył. Jednakże brak okresu przez tydzień, a nawet dwa rodzi wątpliwości. Niewątpliwie w takim przypadku mamy do czynienia z bardziej złożonym problemem. Co może zatem stać za sporym opóźnieniem miesiączki?

Stresujący tryb życia i przemęczenie

Opóźnienie okresu najczęściej jest spowodowane samym stresem, że miesiączką się nie pojawia. To błędne koło, w którym kobieta nie ma co liczyć na “cud”. Stresujący tryb życia zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Stres prowadzi do zwiększenia poziomu kortyzolu we krwi, a tym samym do nieprawidłowości Najczęstsze powody opóźnienia okresuw osi podwzgórze-przysadka-jajnik odpowiedzialnej za regulację cyklu miesiączkowego. Intensywne sytuacje emocjonalne, nawet te, które wydają się nam pozytywne, również mogą zadecydować o opóźnieniu okresu. Jeśli w życiu kobiety w krótkim czasie pojawia się wiele zmian oddziałujących na jej samopoczucie psychiczne, opóźnienie miesiączki jest naturalnym następstwem. W zasadzie nie powinniśmy się nim martwić, ale skąd mamy mieć pewność, że brak okresu to jedynie wynik intensywnych emocji, a nie ciąży? Jednym z częstszych powodów opóźnienia miesiączki jest także przemęczenie. Mowa tutaj nie tylko o intensywnej aktywności fizycznej, ale również o zmęczeniu psychicznym. Ciężki czas w pracy czy problemy rodzinne mogą niestety odbijać się na zdrowiu kobiety i prowadzić do zaburzenia jej gospodarki hormonalnej. Brak miesiączki jest też często obserwowany u sportsmenek, które całe swoje życie poświęcają ruchowi.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Co jeszcze może się ukrywać za opóźniającym się okresem? Między innymi rożnorodne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Aby cykl menstruacyjny był wyrównany, a jajniki odpowiednio funkcjonowały, istotne jest utrzymanie na prawidłowym poziomie hormonów tarczycy T3, T4 oraz TSH. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy może prowadzić do przewlekłego braku owulacji i skutkować nieregularnościami w miesiączce. W kontekście zaburzeń gospodarki hormonalnej należy także wymienić hiperandrogenizm, insulinooporność oraz hiperprolaktynemię. Wszystkie te schorzenia wymagają specjalistyczne leczenia i mogą skutkować opóźnieniem okresu.

Zespół policystycznych jajników – PCOS

Niebezpieczny dla zdrowia kobiety i mający negatywny wpływ na żeński układ rozrodczy jest również zespół policystycznych jajników, określany tez jako PCOS. To jedna z głównych przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Jest to schorzenie, które cechuje się podwyższonym poziomem androgenów, takich jak testosteron, zakłócających prawidłową równowagę hormonów płciowych. To złożone zagadnienie niepozwalające na przeprowadzenie owulacji, a tym samym skutkujące nieregularnym miesiączkowaniem. Kobiety zmagające się z PCOS, oprócz opóźnień okresu, mogą też zauważyć u siebie trądzik, przetłuszczanie się włosów (oba przypadki spowodowane nadmierną produkcją sebum), otyłość centralną, stany przedcukrzycowe czy nadmierne owłosienie. Naturalnie mają również trudności z zajściem w ciąże. W przypadku zauważenia tego typ objawów warto jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, który dobierze odpowiedni proces leczenia.

Nadmierne spożywanie alkoholu

Nie wiele kobiet jest świadomych, że duże spożycie alkoholu także może opóźnić pojawienie się okresu. Prowadzi on do zaburzeń funkcjonowania wątroby, która z kolei odpowiada za metabolizm hormonów, w tym estrogenów i progesteronu. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego. Kiedy wątroba jest przeciążona przetwarzaniem alkoholu, może dojść do opóźnień w ich produkcji i wydzielaniu, co skutkuje nieregularnością miesiączki oraz wydłużonym cyklem menstruacyjnym. Poza tym alkohol wpływa na układ nerwowy kobiety i wcześniej wspomnianego podwzgórza znajdującego się w mózgu. Nadmierne picie może zaburzyć sygnalizację hormonalną między mózgiem a jajnikami, co skutkuje właśnie brakiem owulacji. Alkohol nasila również stres i inne emocje, które same w sobie stanowią bezpośrednią przyczynę opóźnienia okresu.

Kobiety zdecydowanie powinny ograniczyć napoje wysokoprocentowe, aby zapobiec sytuacjom, w których stresują się nie pojawiającą się miesiączką. Oprócz tego kluczowe jest wyposażenie się w wygodny materac, np. 100×200 zapewniający dostateczną szerokość powierzchni wypoczynkowej. W salonach w Warszawa znajdziesz wiele świetnych produktów od marki Fit.4.Sleep!

Przebyte choroby i infekcje

Niektóre choroby i infekcje również mogą przyczynić się do opóźnienia okresu. Kiedy organizm walczy z chorobą, jego priorytetem jest wyeliminowanie obecnych bakterii i wirusów, co może niestety negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu hormonalnego. Poza tym infekcje znacznie osłabiają organizm, powodując obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu. Owulacja zostaje zakłócona, więc wydłuża się cykl menstruacyjny. Szczególnie duży wpływ mogą wywierać takie choroby, jak infekcje dróg moczowych czy zapalenie miednicy. Powstały stan zapalny prowadzi do opóźnień w menstruacji. Brak miesiączki często jest w tej sytuacji także spowodowany dużym stresem – koniec końców każdej kobiecie zależy na szybkim powrocie do zdrowia. Powinna jednak wiedzieć, że niektóre lekarstwa również mogą wpłynąć na długość cyklu menstruacyjnego. Środki na choroby tarczycy, leki antydepresyjne, czy sterydy mogą skutecznie zakłócać funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i układu rozrodczego. Przykładowo leki antydepresyjne wpływają na podwzgórze, które jest odpowiedzialne za regulację hormonów, a to może bezpośrednio prowadzić do opóźnień miesiączki. Zwykłe środki przeciwbólowe także mogą być nie do końca bezpieczne – ich przyjmowanie może się wiązać z nieprawidłowym funkcjonowaniem jajników, powodując zmiany w cyklu menstruacyjnym. Początkowe stosowanie antykoncepcji hormonalnej także może skutkować opóźnieniami okresu. Organizm potrzebuje bowiem czasu, aby dostosować się do zmian.

Spóźniająca się miesiączka stanowi duże źródło niepokoju dla wielu kobiet. Sytuacja ta może być spowodowana różnymi czynnikami, a przede wszystkim stresem, zaburzeniami hormonalnymi czy zmianami w trybie życia. Często okazuje się, że nie ma powodu do obaw, a okres przychodzi już po kilku dniach.

Przeczytaj także: Co jeść, aby lepiej spać?